Silberhorn: EU nije izgubila interesovanje za Zapadni Balkan

Radio Titograd

30.06.2019, 00:00h

3 min

Foto: Screenshot Youtube

Državni sekretar Njemačke u Ministarstvu odbrane Tomas Silberhorn ocijenio je u intervjuu za Pobjedu da EU nije izgubila interesovanje za Zapadni Balkan.

“EU je uvijek bila jasna da je region od vitalnog strateškog značaja za Evropu. Ne želimo da region postane izvor nestabilnosti. Umjesto toga, podržaćemo vas na vašem putu ka prosperitetnijoj budućnosti”, kazao je Silberhorn.

Zapadni Balkan je, navodi on, u srcu Evrope ne samo sa geografske, već i iz kulturne i istorijske perspektive.

“Budućnost regiona može biti samo evropska. Evropa se ne bavi isključivanjem nikoga. Pozdravljamo svakoga ko poštuje naš skup zajedničkih vrijednosti i spreman je da doprinese i istovremeno ima korist od mirne i prosperitetne budućnosti našeg kontinenta”, naveo je on. 

Izbori za Evropski parlament pažljivo su praćeni u Crnoj Gori i mnogo pažnje izazvao je uspjeh desničarskih i nacionalističkih snaga u nekim evropskim zemljama.

”Za evropski projekat zaista postoje izazovi od strane populističkih desničarskih i nacionalističkih snaga iz Unije. Moje tumačenje rezultata je sljedeće: moramo postati bolji u objašnjavanju dosad neviđenih dostignuća evropskih integracija u smislu trajnog mira i prosperiteta. To znači da postoji mnogo više dugoročnih strateških varijabli, kao i kopenhaških kriterijuma koji utiču na politiku proširenja EU. U pogledu članstva Crne Gore u EU, Njemačka ostaje posvećena pružanju podrške svim neophodnim naporima za unutrašnju reformu”, istakao je Silberhorn.

Poručuje da su Njemačka i EU bile i biće posvećene regionu-ekonomski, politički, kao i u pogledu obezbjeđivanja bezbjednosti i stabilnosti.

“Razmislite o značajnoj finansijskoj podršci EU za regionalnu infrastrukturu, posebno u oblasti transporta i energije. Ili ekonomsku podršku koju Evropska komisija pruža komercijalnim kompanijama, uključujući start-up kompanije u regionu. I kao predstavnik njemačkog Ministarstva odbrane, dozvolite mi da naglasim da Njemačka svake godine učestvuje u obukama za stotine pripadnika vojne službe iz svih balkanskih država. Na operativnom nivou, mi blisko sarađujemo sa skoro svim oružanim snagama u regionu, bilo u Avganistanu, Maliju ili Sredozemnom moru”, naveo je Silberhorn.

Njemačka će predsjedavati Savjetom EU u drugoj polovini naredne godine.

“Trenutno smo usred priprema za to. Ono što mogu da kažem u ovom trenutku je da će Njemačka biti čvrsto posvećena pružanju neophodnog podsticaja i podrške jačoj EU. Imajući u vidu mnoge izazove sa kojima se suočavamo unutar i van EU, dalji razvoj i jačanje naše Zajedničke sigurnosne i odbrambene politike uz potpunu komplementarnost sa NATO svakako će imati dominantnu ulogu”, kazao je Silberhorn.

Njihov cilj je, dodaje, da nastave put ka sve povezanijoj i na taj način sve sposobnijoj evropskoj bezbjednosnoj i odbrambenoj arhitekturi.

“Radimo u pravcu EU koja štiti Evropu i njene građane, na osnovu efikasnih sposobnosti upravljanja krizama. Naša vizija je evropska odbrambena unija koja će ispuniti ovu ambiciju, a uvijek u bliskoj vezi sa NATO. Želimo da ostanemo transatlantski, ali želimo da postanemo više evropski”, naglasio je Silberhorn.

On nema utisak da su EU i pojedine zemlje članice izgubile interesovanje za Balkan.

“Nimalo. EU je uvijek bila jasna da je region od vitalnog strateškog značaja za Evropu. Ne želimo da region postane izvor nestabilnosti. Umjesto toga, podržaćemo vas na vašem putu ka prosperitetnijoj budućnosti”, jasan je Silberhorn.

On je prokomentarisao i budućnost NATO-a.

“Posljednjih sedam decenija NATO je bio garant bezbjednosti i slobode u evroatlantskom području. Imajući u vidu različite izazove nestabilne bezbjednosne sredine u kojoj živimo od velike konkurencije moći do migracije, terorizma, hibridnog rata i sajbera NATO-ova relevantnost kao i atraktivnost su neosporne”, kazao je Silberhorn.

Poručuje da pristupanje Crne Gore svjedoči o toj važnosti.

“Za Njemačku, NATO je bio i ostaće sidro i glavni okvir djelovanja u odnosu na politiku odbrane i sigurnosti. To je i razlog zašto smo snažno posvećeni obavezama za investicije u sektoru odbrane, o čemu su se dogovorili šefovi država i vlada u Velsu 2014. Savez će funkcionisati samo ako su njegovi članovi spremni da tome doprinose. NATO nije samo vojni, nego prije svega politički savez izgrađen na zajedničkim vrijednostima i uzajamnom povjerenju. Moramo se pobrinuti da naše zajedničke vrijednosti ne budu zasjenjene nacionalnim interesima. Uvjeren sam da ćemo uspjeti u očuvanju kohezije NATO-a kao uslova za njegovu sposobnost djelovanja. To će nas dovesti u poziciju da se zajednički nosimo sa veličinom izazova s kojima se mi kao Alijansa suočavamo danas i u doglednoj budućnosti”, naveo je Silberhorn.

Njemačko Ministarstvo odbrane doniralo je Crnoj Gori prošle godine šest lakih oklopnih vozila i to je prvi znak saradnje između dvije zemlje.

“Želio bih da ispravim utisak da je donacija šest lakih oklopnih vozila (koju sam imao čast predati u oktobru 2018. godine) bila početak naše saradnje. Zapravo, Njemačka i Crna Gora su već dugo sarađivale u mnogim drugim oblastima, od obuke do tehničke pomoći. Ova saradnja je počela 2004. godine kada je Njemačka donirala medicinsku opremu i pratila je formalnu pomoć u obuci 2007. godine. Od tada je gotovo 60 članova vaših oružanih snaga bilo u Njemačkoj”, istakao je Silberhorn.

 

 

Izvor: Pobjeda/CdM

Podijeli na:

Video hit dana,

20:40h

Titogradske vijesti, top2

09.09.2024. u 19:08h

Titogradske vijesti, top2

09.09.2024. u 13:20h

Titogradske vijesti, top2

09.09.2024. u 13:18h

Titogradske vijesti, top2

09.09.2024. u 13:15h

Skip to content