Foto:Printsvreen
Prošlo je više od 24 sata otkako su SAD izvele iznenadne napade na tri iranska nuklearna postrojenja. Posljedice se još ne znaju. Američki predsjednik Donald Tramp kaže da su ih potpuno uništili, ali Iran tvrdi da nisu.
Japan: Napadi pokazali odlučnost SAD-a u sprječavanju razvoja nuklearnog oružja
Japan je izjavio da su američki napadaji na Iran pokazali odlučnost SAD-a da spriječe Iran u razvoju nuklearnog oružja, istovremeno pozvavši na brzu deeskalaciju stanja.
Japan je takođe rekao da je “izuzetno žalosno” što je stanje između Izraela i Irana eskaliralo u razmjenu odmazde.
Čeka se reeakcija iranskog vrhovnog vođe na napad
Itanski ajatolah Ali Hamenei suočava se s najvećim izazovom u svojoj vladavini nakon što su SAD izvele napade na iranska nuklearna postrojenja, rekao je jedan analitičar, dok svijet čeka zvanični odgovor Vrhovnog vođe.
Hamenei je, prema riječima Karima Sadjadpoura iz Zaklade Carnegie za međunarodni mir, u najtežoj situaciji u cijelom svom autokratskom životu.
“U bunkeru je. Ima 86 godina. Ograničenih je fizičkih i kognitivnih sposobnosti. Većina njegovih najviših vojnih zapovjednika je ubijena. Ne kontroliše vlastiti vazdušni prostor, Izrael ga kontroliše”, rekao je za CNN.
“I znate, iz ovog rata nema izlaza. Ne može ga dobiti. Nadjačan je vojno, finansijski i tehnološki”, dodao je.
Tramp: Potpuno uništenje iranskih nuklearnih postrojenja, pogodak u centar
Američki predsjednik Donald Tramp pohvalio je učinak američkih napada na iranska nuklearna postrojenja, iako preliminarne procjene dovode u pitanje je li SAD uspio uništiti većinu iranskog obogaćenog nuklearnog materijala.
“Monumentalna šteta nanesena je svim nuklearnim lokacijama u Iranu, što potvrđuju satelitski snimci”, napisao je u nedjelju kasno naveče na Truth Socialu.
“Potpuno uništenje”
“Potpuno uništenje je tačan izraz! Bijela struktura na slici duboko je ukopana u stijenu, čak joj je i krov ispod nivoa tla, potpuno zaštićen od plamena. Najveća se šteta dogodila duboko ispod površine zemlje. Pogodak u centar!!!”, napisao je Tramp.
SAD je u nedjelju rano ujutro po lokalnom vremenu napao tri ključna iranska nuklearna objekta. Tramp tvrdi da je operacija “uništila” te lokacije, no američki zvaničnici još uvijek procjenjuju koliko je ozbiljan udarac zadat iranskom nuklearnom programu.
CNN je juče izvijestio kako se čini da SAD nije upotrijebio svoje najsnažnije bombe protiv jednog od tri napadnuta postrojenja, što otvara pitanje je li operacija uopšte dovršena.
Izvor:CDM


