Pobijedite umor i vratite energiju: Evo kako brzo nadoknaditi nedostatak gvožđa u krvi

Radio Titograd

16.02.2025, 05:44h

2 min

Foto:Shutterstock

 

Nedostatak gvožđa u krvi jedan je od najčešćih zdravstvenih problema koji može značajno uticati na kvalitet života. Iako se ovaj problem ne može riješiti odmah, postoje učinkovite metode za brzu nadoknadu gvožđa i poboljšanje opšteg zdravstvenog stanja.

Gvožđe je ključni mineral za naše tijelo jer je neophodno za proizvodnju hemoglobina, proteina u crvenim krvnim zrncima koji prenosi kiseonik iz pluća u sve dijelove tijela. Kada nivo gvožđa padne ispod normalnih vrijednosti, tijelo ne može proizvesti dovoljno zdravih crvenih krvnih zrnaca, što dovodi do anemije.

Važno je prepoznati simptome nedostatka gvožđa na vrijeme, jer pravovremena intervencija može značajno poboljšati zdravstveno stanje. Najčešći simptomi uključuju umor, blijedu kožu, ubrzano lupanje srca pri manjim naporima, česte glavobolje i vrtoglavice.

Pravilna prehrana ključna je za brzu nadoknadu gvožđa. Hem gvožđa, koje se nalazi u mesu i ribi, tijelo može iskoristiti četiri do pet puta bolje nego gvožđe iz biljnih izvora. Jetra je izuzetno bogata gvožđem, ali je treba konzumirati umjereno zbog visokog sadržaja vitamina A. Zeleno lisnato povrće, poput peršuna, te mahunarke, takođe su odličan izvor gvožđa i mogu značajno doprinijeti dnevnom unosu ovog minerala.

Na brzinu apsorpcije gvožđa takođe značajno utiče način na koji kombiniramo namirnice. Vitamin C je ključan za poboljšanje apsorpcije gvožđa, pa je preporučljivo uz obroke bogate gvožđem konzumirati voće i povrće bogato ovim vitaminom. S druge strane, kofein, teobromin i tanin mogu značajno smanjiti apsorpciju gvožđa, pa je najbolje izbjegavati kafu, čaj i kakao barem sat-dva prije i nakon obroka bogatih gvožđem.

Fermentirane namirnice takođe mogu pomoći u boljoj apsorpciji gvožđa, a izbjegavanje konzumacije mliječnih proizvoda za vrijeme obroka bogatih gvožđem može pomoći jer kalcijum ometa njegovu apsorpciju.

Životne navike takođe mogu imati uticaj na nivo gvožđa u tijelu. Redovna tjelesna aktivnost poboljšava cirkulaciju i distribuciju kiseonika, no pretjerano intenzivno vježbanje može dovesti do gubitka gvožđa kroz znojenje. Bitno je naći ravnotežu i prilagoditi intenzitet vježbanja trenutnom zdravstvenom stanju.

 

 

Izvor:DAN

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2,

09:14h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

22.02.2025. u 07:16h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

22.02.2025. u 07:13h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

22.02.2025. u 07:08h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

22.02.2025. u 07:05h

Skip to content