NSACG: Poništena odluka o otkazu Biljani Knežević, sud naložio da se vrati na posao

Radio Titograd

21.08.2026, 10:03h

2 min

Foto:RTCG

 

Iz Nezavisnog sindikata Aerodroma Crne Gore saopštili su da je Osnovni sud u Podgorici prvostepenom presudom poništio odluku kojom je utvrđena disciplinska odgovornost i rješenje o otkazu Biljani Knežević, tadašnjoj predsjednici tog sindikata. Oni su kazali da je sud naložio njeno vraćanje na radno mjesto iz ugovora o radu koji je važio u momentu otkaza, u roku od osam dana od pravosnažnosti presude.

“Prema obrazloženju prvostepene presude, Biljana Knežević je u dopisu koji je bio predmet disciplinskog postupka nastupala kao predsjednica Nezavisnog sindikata Aerodroma Crne Gore i zastupala zajedničke sindikalne stavove o pitanjima od neposrednog interesa za zaposlene”, objašnjavaju iz sindikata.

Kako navode, prvostepeni sud je zaključio da iz izvedenih dokaza ne proizlazi da je Knežević učinila teže povrede radne obaveze koje su joj stavljene na teret.

“Sud je, u odnosu na povrede radne obaveze koje su Biljani stavljene na teret, naveo da se njeni navodi ne mogu smatrati netačnim, da poslodavac nije valjano konkretizovao štetu za koju je tvrdio da je nanesena Društvu i da ne stoje kvalifikacije neovlašćenog davanja informacija drugim licima ili javnosti, zloupotrebe položaja ili prekoračenja ovlašćenja”, kazali su.

Iz sindikata ističu da za njih značaj ove prvostepene presude prevazilazi njen pojedinačni radni spor.

“Po ocjeni Sindikata, njeni nalazi predstavljaju ozbiljno institucionalno upozorenje da se sindikalno djelovanje u granicama zakona ne smije pretvarati u osnov za disciplinsku odgovornost bez jasno utvrđene povrede radne obaveze i pouzdane dokazne osnove. Disciplinske odluke koje mogu imati ozbiljne posljedice po radnopravni status i materijalni položaj zaposlenog moraju biti zasnovane na potpuno utvrđenim činjenicama i pouzdanim dokazima”, upozoravaju.

Kažu da ovakva odluka nije povod za trijumfalizam, već potvrda da odluke poslodavca koje zadiru u prava zaposlenih nijesu izvan pravne i sudske kontrole.

“Presuda još nije pravosnažna i poštujemo pravo svih stranaka na žalbu. To, međutim, ne umanjuje značaj nalaza prvostepenog suda niti, po ocjeni Sindikata, potrebu da ih poslodavac ozbiljno razmotri prilikom donošenja budućih odluka prema zaposlenima i sindikalnim predstavnicima”, ocjenjuju iz sindikata.

Ovakvi sporovi, napominju, ne pogađaju samo zaposlenog.

“Ako odluka ne izdrži sudsku kontrolu, obaveze po osnovu naknade štete i troškova postupka mogu pasti na teret preduzeća, dok dugotrajni sporovi mogu ozbiljno narušiti njegov ugled i povjerenje zaposlenih i javnosti u način upravljanja preduzećem. Zakonito i dokazima utemeljeno odlučivanje zato nije samo pravni zahtjev, već i važan element odgovornog upravljanja sredstvima i ugledom preduzeća”, ističu iz sindikata.

Očekuju od izvršnog direktora Aerodroma, Roka Tolića, da nalaze ove prvostepene presude ozbiljno razmotri prije donošenja svake odluke koja, kako kažu, može imati teške posljedice po radnopravni status zaposlenog.

“Posebno ukazujemo da se kod istog poslodavca trenutno vodi postupak utvrđivanja odgovornosti protiv predsjednika Sindikata Aerodroma Crne Gore Damjana Radulovića. Ne prejudicirajući njegov ishod, zahtijevamo da prije donošenja konačne odluke sve činjenice od značaja budu potpuno, objektivno i nepristrasno utvrđene, svi relevantni dokazi savjesno ocijenjeni, a odluka zasnovana isključivo na pouzdanoj i provjerljivoj dokaznoj osnovi”, kažu iz sindikata.

Naglašavaju da obaveza da odluka bude zakonita i činjenično utemeljena postoji već u trenutku njenog donošenja, a ne tek kada njena zakonitost postane predmet sudske kontrole.

Po ocjeni sindikata, pouke ove prvostepene presude ne smiju biti ignorisane.

“NSACG neće ostati pasivan u situacijama u kojima, prema ocjeni Sindikata zasnovanoj na raspoloživim činjenicama, odluke ili postupci poslodavca otvaraju ozbiljna pitanja u pogledu zakonitosti, zaštite dostojanstva zaposlenih ili slobode sindikalnog djelovanja. Svaki takav slučaj pažljivo ćemo razmotriti i, ukoliko za to postoji pravni osnov, reagovati odlučno svim zakonom dozvoljenim sindikalnim, institucionalnim i pravnim sredstvima”, zaključili su u saopštenju.

 

 

Izvor:RTCG

Podijeli na:

Magazin, Titogradske vijesti, top1,

11:28h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

21.08.2026. u 11:14h

Titogradske vijesti, top2

21.08.2026. u 11:03h

Titogradske vijesti, top2

21.08.2026. u 11:00h

Titogradske vijesti, top2

21.08.2026. u 10:06h

Titogradske vijesti, top2

21.08.2026. u 08:46h

Titogradske vijesti, top2

21.08.2026. u 08:42h

Titogradske vijesti, top2

21.08.2026. u 08:35h

Skip to content