FOTO: Zeleni talas
Prvi Zeleni forum pod nazivom Put ka održivoj budućnosti uspješno je održan u Podgorici, okupivši predstavnike biznis sektora, institucija i organizacija koje aktivno doprinose zaštiti životne sredine. Forum je imao za cilj da podstakne dijalog o ključnim ekološkim izazovima, predstavi inovativna rješenja i ojača saradnju između različitih sektora u procesu zelene tranzicije.
Iz Zelenog talasa, organizatora događaja, ističu da je ovaj forum pokazao koliko je tema održivog razvoja važna i aktuelna u Crnoj Gori.
“Posebno nas raduje što smo uspjeli da okupimo širok spektar učesnika – od predstavnika biznisa i institucija do nevladinih organizacija koji žele da doprinesu zelenijoj budućnosti. Ovaj forum je samo početak talasa promjena koje planiramo da sprovedemo u saradnji sa našim partnerima“, poručili su iz Zelenog talasa.
Događaj je otvoren prezentacijom rezultata prethodne godine pod nazivom “Talasi koji su preplavili 2024. godinu”, gdje je Zeleni talas predstavio ključne aktivnosti i postignuća u oblasti upravljanja otpadom.
“Ovaj mali, ali vrijedan tim je u 2024. godini ostvario velike rezultate – sakupljeno je preko 1.395.000 komada ambalaže, od čega je 750.000 staklene ambalaže, 215.000 limenki i 430.000 plastičnih boca”, ističe se.
Jedan od najznačajnijih segmenata foruma bilo je predstavljanje aplikacije Zelena firma, inovativnog digitalnog alata namijenjenog preduzećima koja žele da unaprijede svoju ekološku odgovornost i poslovanje u skladu sa principima održivosti. Ova aplikacija će uskoro biti dostupna i omogućiće kompanijama da adekvatno upravljaju svojim otpadom u svojim prostorijama.
U okviru panel diskusije “Efekat održivog poslovanja na očuvanje životne sredine”, eksperti iz različitih sektora diskutovali su o ulozi kompanija u zaštiti životne sredine. Među panelistima su bili Milena Rmuš (Privredna komora Crne Gore), Aleksandar Božović (Deponija Podgorica), Nemanja Peković (Eko-fond) i Milica Janković (The Chedi Luštica Bay).
Jedna od ključnih tema foruma bila je i zabrana plastičnih kesa, o kojoj se govorilo u sesiji “Zabrana plastičnih kesa – dobra ili loša odluka?”. Jelena Rakčević, Eko ambasadorka Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, predstavila je rezultate istraživanja sprovedenog na ovu temu, dok je Ivan Stanišić iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera dao osvrt na pravni okvir i benefite Zakona o upravljanju otpadom.
Takođe su predstavljeni projekti Pathways2Resilience i Green Hub, koji će u narednom periodu dodatno podstaći održive inicijative u Crnoj Gori.
“Zeleni forum je potvrdio da su odgovorno poslovanje i ekološka održivost teme koje mogu povezati različite sektore i pokrenuti konkretne akcije. Zeleni talas nastavlja da razvija inicijative i projekte koji će doprineti jačanju svijesti i implementaciji održivih rješenja u društvu”, zaključuje se.
Izvor:CDM