Foto:Shutterstock
Otečeni limfni čvorovi su prirodna reakcija tijela na bolest ili infekciju. Ove male kvržice su meke, nježne a često i bolne.
Najčešći uzrok otečenih limfnih čvorova je infekcija gornjih disajnih puteva, ali mogu da budu posledica i ozbiljnijih bolesti.
Medicinski izrazi za otečene limfne čvorove su adenopatija ili limfadenopatija.
Limfadenopatija je uobičajena i zapravo dobra stvar. Otok ovih limfnih čvorova veličine graška ili pasulja je jedna od prirodnih reakcija tijela na bolest ili infekciju. Otečeni limfni čvorovi znače da imuni sistem tijela radi na uklanjanju infekcije i/ili da ga napada virus ili bakterija.
Ljudi ih nazivaju otečenim žlijezdama iako to zapravo nisu žlijezde, već dio limfnog sistema, jedan od manje poznatih sistema tela, koji je zadužen za balansiranje nivoa tečnosti.
Natečene žlijezde djeluju kao filteri koji pomažu tijelu da se oslobodi klica, ćelija ili drugih stranih materija koje prolaze kroz limfnu tečnost. Limfna tečnost je bistra ili blago žućkasta tečnost koja se sastoji od bijelih krvnih zrnaca, proteina i masti.
Otečeni limfni čvorovi mogu da se jave na jednoj ili obje strane vrata, a mogu da se razviju i u bolne otečene limfne čvorove u pazuhu – što je aksilarna adenopatija ili aksilarna limfadenopatija.
Simptomi limfadenopatije
Limfadenopatija je simptom koji može da ukazuje na bolest ili infekciju. S tim u vezi ljekar kada gleda otečene limfne čvorove, procjenjuje i njihovu veličinu, bol ili osjetljivost na dodir, da li je tvrda ili gumena, lokaciju jer specifične bolesti mogu biti vezane za mjesto na kome se nalaze otečeni limfni čvorovi u tijelu.
Mogući uzroci otečenih limfnih čvorova
Najčešći uzrok oticanja limfnih čvorova na vratu je infekcija gornjih disajnih puteva. Ove infekcije mogu da traju 10 do 14 dana. Čim osoba počne da se osjeća bolje, i otok bi trebalo da se smanji, ali može biti potrebno nekoliko nedjelja duže da potpuno nestane.
Ostale bakterije i virusi koji mogu da izazovu otečene limfne čvorove su:
Prehlada i grip
Infekcija sinusa (sinusitis)
Strep grlo
Rane na koži
Mononukleoza
Limfni čvorovi postaju veći kada više krvnih zrnaca dođe da se bori protiv invazivne infekcije. Svi se u suštini gomilaju, izazivajući pritisak i oticanje. Često su otečeni limfni čvorovi blizu samog mjesta infekcije. To znači da, ako postoji streptokok u grlu, mogu da se razviju otečeni limfni čvorovi na vratu.
Izvor:DAN