Za šta služi vitamin K, koji su njegovi benefiti i koja je preporučena doza?

Radio Titograd

15.02.2025, 07:19h

2 min

Foto:Shutterstock

 

Iako možda nije toliko poznat kao vitamini C ili D, vitamin K je jednako važan. Ovaj vitamin je ključan za pravilno zgrušavanje krvi, zdravlje kostiju, prevenciju osteoporoze, zdravlje srca i efikasnu apsorpciju vitamina D, koji je od suštinskog značaja za organizam.

Međutim, prema Nacionalnoj medicinskoj biblioteci, nedostatak vitamina K može biti prisutan kod 8% do 31% naizgled zdravih odraslih osoba. Evo šta treba da znate o ovom esencijalnom nutrijentu, kao i kako da osigurate optimalne nivoe vitamina K putem ishrane.

Šta je vitamin K?

Termin “vitamin K” obuhvata grupu vitamina rastvorljivih u mastima, koji se dijele u dvije glavne kategorije:

Vitamin K1 (filokinon) – pretežno prisutan u lisnatom zelenom povrću

Vitamin K2 (menakinon) – nalazi se u životinjskim proizvodima i fermentisanoj hrani, ali ga takođe mogu sintetisati crijevne bakterije

Za šta služi vitamin K?

Vitamin K igra ključnu ulogu u zgrušavanju krvi, sprečavanju prekomjernog krvarenja i jačanju kostiju, a može pomoći i uprevenciji osteoporoze i preloma,naročito nakon menopauze. Nedavne studije ukazuju i na njegovu moguću ulogu u sprečavanju Alchajmerove bolesti.

Vitamin K2 je posebno važan jer poboljšava efikasnost i bezbijednost vitamina D, smanjujući rizik od prekomjernog nakupljanja kalcijuma u organizmu.

Namirnice bogate vitaminom K

Raznovrsna ishrana bogata prirodnim, celovitim namirnicama trebalo bi da obezbijedi dovoljnu količinu vitamina K za dnevne potrebe (90-120 mcg). Pored toga, ovaj vitamin proizvode i korisne crijevne bakterije, a njegov višak se skladišti u jetri i oslobađa po potrebi.

Namirnice bogate vitaminom K uključuju:

Lisnato zeleno povrće (spanać, blitva, lišće repe, kelj)

Karfiol, brokoli i prokelj

Biljna ulja (maslinovo, sojino)

Fermentisane namirnice (kiseli kupus, kimči, kefir)

Natto (japanski fermentisani pasulj, odličan izvor vitamina K)

Jaja, puter, piletina

Gorgonzola i drugi plavi sirevi

Borovnice, smokve

Zašto treba kombinovati vitamin D i vitamin K?

Ukoliko vam ljekar preporuči unos vitamina D zbog njegovog nedostatka, moguće je da će savjetovati i uzimanje vitamina K. Ova dva vitamina su ključna za zdravlje kostiju i kardiovaskularnog sistema i međusobno su zavisna. Konkretno, vitamin D stimuliše sintezu proteina koji se mogu aktivirati samo uz pomoć vitamina K, što znači da su oba neophodna za njihovu pravilnu funkciju.

Preporučena dnevna doza vitamina K

90 mcg za žene

120 mcg za muškarce

S obzirom na to da je vitamin K rastvorljiv u mastima, najbolje ga je unositi nakon obroka koji sadrži masnoće radi optimalne apsorpcije.

Važno je napomenuti da vitamin K može uticati na delovanje određenih ljekova, posebno antikoagulanasa. Ako uzimate takve ljekove, obavezno se posavjetujte sa ljekarom prije nego što počnete da koristite suplemente vitamina K.

Ko treba da uzima suplemente vitamina K?

Redovnim unosom uravnotežene ishrane i pažljivim praćenjem zdravlja, možete osigurati optimalne nivoe ovog esencijalnog vitamina.

Suplementi vitamina K mogu biti korisni za:

Osobe koje pate od celijakije ili upalnih bolesti crijeva, koje mogu otežati apsorpciju ovog vitamina

Oni koji su dugo na terapiji antibioticima, jer antibiotici mogu uništiti bakterije koje proizvode vitamin K

Osobe sa niskim nivoom protrombina, proteina uključenog u proces zgrušavanja krvi

 

 

Izvor:DAN

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2

15.02.2025. u 11:37h

Titogradske vijesti, top2

15.02.2025. u 09:11h

Titogradske vijesti, top2

15.02.2025. u 08:38h

Skip to content