Foto: MERS
Delegacija Crne Gore prezentovala je Peti nacionalni izvještaj o implementaciji obaveza iz Zajedničke konvencije u Beču, saopšteno je iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.
“Prve nedjelje Osmog redovnog sastanka strana ugovornica Zajedničke Konvencije o sigurnosti upravljanja istrošenim gorivom i sigurnosti upravljanja radioaktivnim otpadom, koji se održava u sjedištu Međunarodne agencije za atomsku energiju u Beču, prezentovan je Peti nacionalni izvještaj o implementaciji obaveza koje proističu iz Zajedničke konvencije o sigurnosti upravljanja istrošenim gorivom i sigurnosti upravljanja radioaktivnim otpadom. Redovni sastanci strana ugovornica Zajedničke konvencije održavaju se svake treće godine”, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Crna Gora je, dodaju, međunarodnoj javnosti i stranama ugovornicama Zajedničke konvencije predstavila stanje u upravljanju radioaktivnim otpadom i iskorišćenim radioaktivnim izvorima i ostvareni progres u implementaciji Zajedničke konvencije između dva redovna sastanka.
Prezentaciju Petog izvještaja započeo je državni sekretar u Ministarstvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Nenad Vitomirović koji je naglasio da je zaštita života i zdravlja ljudi, kao i životne sredine od štetnog dejstva jonizujućeg zračenja, odnosno da su radijaciona i nuklearna sigurnost važne aktivnosti Vlade Crne Gore.
„Adekvatno upravljanje radioaktivnim otpadom je neophodno za ostvarivanje ekoloških ciljeva, za koje je potreban dobro osmišljen plan i radnje, kako bi se obezbijedili svi potrebni organizacioni, ljudski i finansijski resursi i infrastruktura. U protivnom, neadekvatno upravljanje iskorišćenim radioaktivnim izvorima, radioaktivnim otpadom ili istrošenim gorivom uzrokuju posljedice štetne po zdravlje čovjeka”, naglasio je Vitomirović.
S tim u vezi, Vlada Crne Gore kontinuirano ulaže napore kako bi obezbijedila sigurno i bezbjedno upravljanje radioaktivnim izvorima koji su u upotrebi, iskorišćenim radioaktinim izvorima i radioaktivnim otpadom.
Vitomirović je rekao da se strogo kontrolisanom primjenom nuklearne energije u miroljubive svrhe obezbjeđuje zdravlje čovjeka i štiti životna sredina od štetnog dejstva jonizujućih zračenja.
“Crna Gora šalje jasnu poruku da samo jačanjem međunarodne saradnje i spremnosti za učešće u procesu izvještavanja i razmatranja izvještaja drugih strana ugovornica može u potpunosti doprinijeti unapređenju nuklearne i radijacione sigurnosti”, naglasio je Vitomirović.
Otkada je Crna Gora postala ugovorna strana Zajedničke konvencije, do sada je, navodi se u saopštenju, predstavila pet nacionalnih izvještaja koje je Vlada Crne Gore usvojila na sjednicama održanim 2011, 2014, 2017, 2020. i 2024. godine.
“Prezentacija Petog nacionalnog izvještaja i odgovora Crne Gore značajni su sa aspekta ispunjavanja obaveza iz pregovaračkog integracionog procesa za pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji – pregovaračka poglavlja 15 – Energetika, 19 – Socijalna politika i zapošljavanje, 24 – Pravda, sloboda i bezbjednost, 28 – Zaštita potrošača, 30 – Vanjski odnosi i 31 – Vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika, kao i sa aspekta implementacije Poglavlja III – Zdravlje i sigurnost Ugovora o osnivanju Evropske zajednice za atomsku energiju, koje se odnosi na nuklearnu sigurnost i upravljanje radioaktivnim otpadom”, dodaje se u saopštenju.
Nacionalna kontakt tačka za Zajedničku konvenciju i šefica Odsjeka za jonizujuća i nejonizujuća zračenja, nuklearnu i radijacionu sigurnost i bezbjednost u Direktoratu za ekologiju Tamara Đurović predstavila je Peti nacionalni izvještaj, kao i odgovore na 20 pitanja strana ugovornica koje su Crnoj Gori postavile pitanja u preglednom procesu čitanja nacionalnih izvještaja, nakon čega je odgovarala na mnoga pitanja strana ugovornica Zajedničke konvencije.
“Takođe, Crna Gora je pohvaljena da je ostvarila i značajan progres u posljednjih šest mjeseci, tj. od perioda dostavljanja izvještaja do održavanja Osmog redovnog preglednog sastanka Zajedničke konvencije”, kaže se u saopštenju.
Koristeći svoj status punopravne članice Zajedničke konvencije, Đurović je u zaključcima ukazala da Crna Gora koristi priliku da predstavi svoj status u oblasti upravljanja radioaktivnim otpadom i da učestvuje u konstruktivnom dijalogu u cilju daljeg unapređenja, doprinoseći na taj način nacionalnom i globalnom okviru ukupnog unapređenja sigurnosti.
Prezentaciji nacionalnog izvještaja prisustvovali su i Đorđe Radulović, ambasador Crne Gore i Jovana Krivokapić pri Organizaciji za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS) u Beču, Vesna Bigović, inspektorka nadležna za zaštitu od jonizujućih zračenja ekološke inspekcije u Ministarstvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Aleksandra Milatović, iz jedinice za zaštitu od zračenja i mjerenje buke, D.O.O. “Centar za ekotoksikološka ispitivanja”, kao i Zoran Ivanović, iz Odjeljenja za radiološku i nuklearnu sigurnost i bezbjednost i zaštitu od jonizujućeg i nejonizujućeg zračenja u Agenciji za zaštitu životne sredine.
Izvor:CDM