Foto:Pixabay
Relativno uobičajena i bezazlena operacija kojoj su mnoga djeca podvrgnuta može da dovede do anksioznih poremećaja tokom života, navodi međunarodni tim naučnika u novoj studiji.
Kineski i švedski naučnici sa Univerziteta u Guangsiju i Univerziteta „Karolinska“ analizirali su podatke više od milion ljudi iz švedskog zdravstvenog registra i otkrili da je odstranjivanje krajnika u djetinjstvu povezano sa 43 odsto većim rizikom od razvoja mentalnih stanja, poput posttraumatskog stresnog poremećaja i depresije.
Imajući u vidu da je u pitanju opservaciona studija ne može se utvrditi uzrok ovakvog ishoda, ali je rizik bio prisutan čak i kada su drugi faktori uzeti u obzir – pol učesnika, uzrast u kom su krajnici izvađeni, porodični istorijat stresnih poremećaja, kao i obrazovanost roditelja (kao indikator socioekonomskog položaja).
„Ovi nalazi ukazuju na potencijalnu ulogu oboljenja krajnika i adenoida i povezanih stanja u razvoju poremećaja povezanih sa stresom“, navode stručnjaci.
Od vjerovatnoće za razvoj različitih oboljenja, osobe koje su izvadile krajnike rano u životu, u odnosu na one koje nisu, imale su najveći rizik od razvoja posttraumatskog stresnog poremećaja (55 odsto).
Istraživači su takođe uporedili i braću i sestre kako bi kontrolisali određene genetske, kao i faktore okoline. Čak i na ovom uzorku, postojao je 34 odsto veći rizik od razvoja poremećaja anksioznosti kod članova porodice koji su rano izvadili krajnike.
„Utvrdili smo da je rizik najveći u prvim godinama nakon operacije, ali da postoji i godinama, pa i decenijama, kasnije“, dodaju naučnici.
Činjenica da se radi o nacionalnoj studiji sa ogromnim uzorkom, rezultati nude dovoljno kredibilne dokaze o nekoj povezanosti ovog tipa operacija sa padom mentalnog zdravlja.
Međunarodni tim stručnjaka ističe da je jedan od mogućih uzroka za razvoj mentalnih poremećaja i glavni razlog za odstranjivanje krajnika – uporna i hronična inflamacija.
Izvor:RTCG