Foto:Pixabay
Poznato je da je krivac za suvu kožu nedostatak vlage, ali šta učiniti kada ni hidratantna krema ne radi svoj posao kako treba? Postoji nekoliko iznenađujućih uzroka suve kože na koje bi trebalo obratiti pažnju ako imate ovaj problem.
Parfemi
Parfemi mogu da iritiraju suvu kožu, pa izbjegavajte dezodoranse i proizvode za njegu kože koji su puni dodatnih mirisa.
Ne misli se samo na klasične parfeme, već i na one koji se nalaze u raznim losionima, kremama i dezodoransima.
Inače, parfemi su čest izvor dermatitisa, pa pažljivo pročitajte etikete i birajte kozmetiku koja ima oznaku „bez parfema“.
Sapuni mogu izvući vlagu iz kože
Mnogi sapuni i šamponi oduzimaju vlagu vašoj koži i skalpu, jer su formulisani da uklanjaju masnoću. Važno je pažljivo odabrati sredstva za pranje lica i tijela, kao i deterdžente za veš i omekšivače.
Tvrda voda može spriječiti apsorpciju hidratantnih sredstava
Kada voda iz slavine sadrži visoku koncentraciju minerala kao što su magnezijum i kalcijum, smatra se tvrdom vodom, a ovi minerali mogu ostaviti film na koži koji uzrokuje suvoću.
Ako živite u oblasti gdje je prisutna tvrda voda, razmislite o ulaganju u filter za vodu iz slavine, a možete dodati proizvode za njegu kože koji sadrže vitamine A i C u svoju rutinu, jer sprečavaju nakupljanje naslaga tvrde vode.
Ljekovi protiv akni i retinol takođe mogu izazvati suvoću
Salicilna kiselina može biti odličan saveznik u liječenju akni, ali takođe može isušiti vašu kožu kada prvi put počnete da je koristite.
Suvoća je takođe uobičajena nuspojava retinola, a javlja se zato što retinol slabi vezu između ćelija na površini kože.
Dobra vijest je da ne morate da odustanete od ovih proizvoda, iako smanjenje njihove upotrebe može dati rezultate bez iritacije.
Takođe, obavezno čistite kožu nježnim proizvodima koji neće pogoršati problem.
Suv vazduh može povećati simptome suve kože
Ovo se odnosi na vazduh na otvorenim prostorima, kao i u zatvorenom prostoru.
Toplota posebno isušuje vazduh, a time i kožu. Na sreću, ne morate da patite od suve kože koja svrbi cijele zime; Ovlaživač vazduha može pomoći u vraćanju vlage vazduha.
Često pranje ruku može dovesti do crvenila i iritacije. Preterano pranje ruku takođe može pogoršati suvoću kože.
Da biste smanjili efekte sušenja od pranja ruku, koristite mlaku vodu (nikad vruću), izaberite hidratantne sapune, nježno osušite ruke i završite nekom vrstom losiona ili masti.
Tuširanje toplom vodom može doprinijeti dehidrataciji kože
Dok topli tuš u hladnim danima zvuči primamljivo, dugoročno gledano nije dobro za kožu jer može da je isuši.
Radije se istuširajte toplom vodom i nanesite hidratantnu kremu u roku od minut nakon tuširanja, jer hidratantne kreme najbolje djeluju na vlažnoj koži, prenosi Novi list.
Izvor:RTCG