Skip to content

Snaga dijaspore u Mariboru: Znanje, identitet i zajedništvo

Radio Titograd

09.04.2025, 11:14h

4 min

Foto: Crnogorsko kulturno društvo „Komovi“

 

U okviru posjete Sloveniji, delegacija Ministarstva za dijasporu predvođena ministrom Mirsadom Azemovićem, državnim sekretarom Adelom Omeragićem, savjetnikom Mihailom Pavićevićem, predstavnikom Ambasade Crne Gore u Ljubljani Milošem Vučinićem, boravila je u Mariboru, gdje je organizovan niz značajnih susreta sa predstavnicima crnogorske zajednice.

To je saopšteno iz Crnogorskog kulturnog društva „Komovi“ iz Maribora.

Prvi dio posjete bio je,  kako je saopšteno, rezervisan za sastanak sa izvršnim direktorom Visoke stručne škole Academia iz Maribora, Žanom Dapčevičem, u prisustvu predsjednika Crnogorskog kulturnog društva „Komovi“ iz Maribora, Vildana Ramusovića.

Dapčevič, koji sa ponosom ističe svoje crnogorske korijene, upoznao je goste sa modelom dualnog obrazovanja koji Academia već uspješno sprovodi u Sloveniji i regionu, uključujući i Crnu Goru.

Istakao je jasan cilj da se Crna Gora što više uključi u njihove buduće projekte, kroz jačanje praktičnih znanja, povezivanje obrazovanja sa tržištem rada i razvoj stručnog kadra savremenim metodama.

Dapčevič, diplomac Univerziteta u Aucklandu i polaznik prestižnog Executive MBA programa na Oxford univerzitetu, prepoznat je i od strane Forbesa, koji ga je 2021. godine uvrstio na listu „30 ispod 30“ u Evropi u kategoriji društvenog uticaja.

U prostorijama Visoke škole Academia, upriličeno je i veče sa dijasporom u organizaciji Crnogorskog kulturnog društva „Komovi“.

Događaj je započet emotivnom muzičkom numerom „Još ne sviće rujna zora“, u izvedbi mladih umjetnika Amira i Filipa na gitari.

Veče je, navodi se u saopštenju, bilo prilika za predstavljanje aktivnosti društva, ali i otvoren razgovor o izazovima i potencijalima crnogorske zajednice u Sloveniji.

Predsjednik društva Vildan Ramusović predstavio je prisutnima Registar dijaspore, objasnivši gdje i na koji način se može popuniti, te koliko je važno da svaki iseljenik bude zvanično evidentiran.

Sekretarka društva, Nora Pavićević, osvrnula se na bogatu i dinamičnu godinu iza društva.

Pored već realizovanih aktivnosti kao što su tradicionalni crnogorski piknik, projekti „Mostovi znanja“ i podcast „Đe si, zemljače!?“, govorila je i o važnim institucionalnim susretima i inicijativama. Izdvojila je posjetu Mariboru ambasadora Crne Gore u Sloveniji Dragana Tufegdžića, sa kojim društvo od samog početka ima odličnu saradnju. Takođe, istakla je i posjetu društva gradonačelniku Maribora, Saši Arsenoviču, tokom koje je razgovarano o crnogorskoj zajednici u ovom gradu i mogućim pravcima buduće saradnje sa Gradskom opštinom Maribor.

Poseban akcenat stavljen je na potpisivanje Memoranduma o saradnji sa Visokom školom Academia, kao i na pokretanje procesa za dobijanje statusa društva od javnog značaja pri Ministarstvu kulture Republike Slovenije. Pavićević je najavila nove projekte i nastavak saradnje sa institucijama iz Crne Gore i Slovenije, čime se dodatno učvršćuje prisustvo crnogorske zajednice na kulturnoj i društvenoj mapi Slovenije.

Nakon nje, prisutnima se ponovo obratio Ramusović, istakavši koliko je važno da, bez obzira iz kojeg dijela Crne Gore dolazimo i koje smo nacionalnosti, zajednički čuvamo svoju tradiciju, jezik i identitet.

„Najvažnije je da nas povezuje Crna Gora. Naš zajednički imenitelj je domovina, i upravo zbog toga će društvo pokrenuti inicijativu prema nadležnim institucijama u Crnoj Gori kako bi se obezbijedila organizovana nastava crnogorskog jezika za djecu iseljenika – po uzoru na modele koje već uspješno primjenjuju druga društva iz bivše Jugoslavije ovdje u Sloveniji“, poručio je Ramusović.

On je naglasio da su u društvu „Komovi“ dobrodošli svi koji dolaze sa teritorije Crne Gore, bez obzira na etničku ili vjersku pripadnost, jer je zajedništvo i njegovanje zajedničkih korijena ono što društvo čini snažnim i otvorenim za sve.

Uslijedila je još jedna muzička tačka – Amir i Filip su na gitari izveli pjesmu „Montenegro“ od Bajage, čime su dodatno uveselili okupljene.

Ministar Mirsad Azemović istakao je da mu je ovo jedna od najljepših posjeta od početka njegovog mandata. Posebno ga raduje što u Mariboru vidi ne samo iseljenike koji ovdje žive više od 40 godina, već i njihovu djecu i mlade studente, koji će prema budućim planovima u okviru zakonske regulative biti ravnopravni članovi dijaspore.

„Ponosan sam što se naša djeca školuju i ostvaruju uspjehe u različitim oblastima, ne samo u Sloveniji već i širom Evrope. Međutim, moj zadatak je i da dam sve od sebe kako bismo zaustavili trend odlaska mladih iz Crne Gore. Moramo im ponuditi kvalitetnije uslove za obrazovanje, rad i život u domovini, ali i obezbijediti konkretne mehanizme da se eksperti i stručnjaci iz dijaspore mogu vratiti i doprinijeti razvoju svoje zemlje“, poručio je Azemović.

Tokom diskusije, iseljenici su postavljali brojna pitanja i davali konkretne predloge, među kojima su se izdvojile teme vezane za državljanstvo, iseljeničke knjižice, mogućnosti investiranja, poreske olakšice za dijasporu, kao i razni oblici podrške za mlade i stručnjake iz inostranstva.

“Mnogi su tražili pojašnjenje o procesu dobijanja crnogorskog državljanstva, kao i o prednostima koje dolaze sa iseljeničkom knjižicom, koja bi im omogućila lakše korišćenje prava koja imaju kao državljani Crne Gore, čak i kada žive u inostranstvu. Pored toga, postavljeno je pitanje o mogućnostima ulaganja u projekte u Crnoj Gori i o tome kako se dijaspora može podstaknuti na investiranje u domaću privredu, naročito u sektore poput turizma, infrastrukture i start-up inovacija”, navodi se u saopštenju.

Jedan od ključnih predloga bio je i sistem poreskih olakšica koje bi omogućile dijaspori lakši povrat kapitala u Crnu Goru, čime bi se dodatno motivisala ekonomska saradnja između dijaspore i matične zemlje.

Takođe, razgovaralo se o tome kako vlada može stvoriti bolje uslove za mlade ljude i stručnjake iz Crne Gore koji bi želeli da se vrate i doprinesu razvoju zemlje. Iako mnogi mladi ljudi iz Crne Gore traže prilike u inostranstvu, iseljenici su izrazili želju da se povežu sa mladim profesionalcima i studentima u Crnoj Gori i stvaraju mostove između obje strane, pomažući im da lakše dođu do poslova i projekata koji bi mogli biti korisni i za njihov profesionalni razvoj i za razvoj Crne Gore.

“Veče je završeno na najljepši mogući način – uz bogatu trpezu tradicionalnih jela koje su pripremile naše vrijedne majke, žene i sestre. Ukusi domaće kuhinje, mirisi djetinjstva i toplina zajedništva dodatno su zbližili prisutne i još jednom potvrdili – iako  daleko od zavičaja, crnogorsko srce u dijaspori i dalje snažno kuca”, zaključuju u Crnogorskom kulturnom društvu „Komovi“ iz Maribora.

 

 

Izvor:CDM

Podijeli na:

Titogradske vijesti,

23.04.2025. u 13:43h