Peta avenija svrgnuta s trona – milanska Via Montenapoleone najskuplja ulica na svijetu

Radio Titograd

27.11.2024, 05:50h

3 min

Foto:Screenshot/You Tube
Rast cijena zakupa i jačanje eura u odnosu na dolar pogurali su poznatu evropsku ulicu na vrh liste najskupljih ulica prvi put za 34 godine. Njujoršku Petu aveniju na tronu je zamijenila ulica Via Montenapoleone u Milanu.

Kada bi se nazivi „Fendi“, „Dior“ i „Valentino“ uklonili sa prodavnica, milanska Via Montenapoleone mogla bi da prođe kao malo ljepša ulica od prosječne u ovom gradu na sjeveru Italije.

Međutim, ulica duga 350 metara smještena u centru italijanske modne prijestonice upravo je proglašena najskupljom trgovačkom ulicom na svijetu, nadmašivši Petu aveniju u Njujorku, londonsku ulicu Nju Bond strit i aveniju Šanzelize u Parizu.

Milano je tako postao prvi evropski grad sa najskupljom ulicom na vrhu liste za posljednje 34 godine.

Prema najnovijem izvještaju “Main street across the world”, koji je izradila američka agencija za nekretnine “Cushman & Wakefield”, promjena „odražava snažan porast cijena zakupnina u italijanskoj ulici, koji prelazi 30 odsto u posljednje dvije godine, dodatno poguran ove godine jačanjem eura u odnosu na američki dolar“.

Iznajmljivanje nekretnina u ovoj milanskoj ulici, koja je prošle godine na listi bila pozicionirana odmah iza Pete avenije, može dostići čak 20.000 eura po kvadratnom metru godišnje.

Iako to djeluje skupo, posao cvjeta. U najvećoj evropskoj transakciji sa nekretninama za posljednje dvije godine, luksuzni konglomerat „Kering“, u čijem je vlasništvu modna kuća „Guči“, obezbijedio je prvoklasno mjesto u ulici ranije ove godine.

Poređenja radi, zakupnine na Petoj aveniji mogu dostići sumu od 19.537 eura po kvadratnom metru godišnje, ali je rast cijena zastao.

Ulica Đim Ša Cui u Hongkongu je na četvrtom mjestu, sa godišnjom zakupninom po kvadratnom metru koja je dostigla 15.697 eura.

Via Montenapoleone, koja je daleko manja od drugih svjetskih luksuznih avenija, pružila je gostoprimstvo najvećim svjetskim luksuznim brendovima.

Italijanski tradicionalni brendovi “Loro Piana” i “Tod’s” idu rame uz rame sa živahnom modnom markom „Botega veneta“, kao i možda najzanimljivijim milanskim brendom, „Versaće“.

Kao da je u pitanju veliki italijanski luksuzni obračun, „Guči“ je stacioniran prekoputa „Prade“. Svi oni biraju da nove kolekcije prikažu na Milanskoj nedjelji mode, što periodično unosi dah visoke mode u grad.

Ulica je skromnija nego obližnja Galerija Vitorio Emanuele, tržni centar iz 19. vijeka sa staklenim vrhom čija lista brendova je prilično slična.

Galerija je možda više dostojna Instagrama, ali izgleda da se novac troši u kompaktnoj Via Montenapoleone.

„Cijene su izuzetno visoke, ne samo zbog njegovog prestiža već i zbog nedostatka ponude. Iznajmljivanje ili kupovina su skoro nemogući, a kad god imovina postane dostupna, njena cijena često naglo raste do ogromnih suma“, kaže Dileta Đorđolo, šefica sektora za nekretnine u italijanskoj ispostavi kompanije “Sotheby’s International Realty”.

Prema njenim riječima, „vrijednost imovine na ovoj lokaciji stalno je rasla, čak i tokom pandemije“.

Druge ulice možda još uvijek nisu u trci za prvo mjesto, ali se dobro drže kada se sudi po rastu zakupa, od Vaci ulice u Budimpešti, Ulice Omotesando u Tokiju i ponosa Osake – Ulice Midosudži, pa sve do Dizajn distrikta u Majamiju i čuvenog Indiranagar 100 Feet Road-a u Bangaloru.

Šampionska pozicija Milana nije u skladu sa ukupnim brojem turista, s obzirom na to da je Pariz prošle godine imao oko 50 miliona turista, Njujork 60 miliona, Hongkong 34 miliona, London 16 miliona, a italijanska modna prijestonica tek 8,5 miliona posjetilaca.

Jedno od objašnjenja bi moglo biti da Milano privlači sve više globalnih velikih potrošača otkako nudi luksuznu kupovinu bez poreza za ljude izvan Evropske unije. Globalno usredsređeni događaji takođe mame ljude.

„Od Sajma u Milanu 2015. godine (Milan Expo), ovaj grad bilježi oživljavanje kreativnosti, kako domaćih tako i međunarodnih posjetilaca, a energija koju ona donosi je opipljiva“, navodi britanska novinarka Skarlet Konlon, koja je stacionirana u gradu na sjeveru Italije.Milanska nedjelja dizajna, koju vodi Salone del Mobile, bilježi rast u popularnosti posljednjih godina i dovodi stotine hiljada dobrostojećih ljubitelja dizajna u grad.

Džej-Džej Martin je rođena u Los Anđelesu, ali je u posljednjih 20 godina postala sinonim za milanski luksuz zahvaljujući svom brendu La DoubleJ, koji ima prodavnicu u neposrednoj blizini Ulice Via Montenapoleone.

„Oduševljena sam što je Milano dospio u vijesti zbog ovoga i što je centar mode, jer to toliko zaslužuje u smislu znanja, kvaliteta, zanatlija, fabrika, stotina, kombinovano čak i hiljada godina iskustva koje ova zemlja ima, kao i ljepote i strasti za najvišim mogućim kvalitetom“, objašnjava dizajnerka.

Džej-Džej Martin ističe da zna šta čini milansku ulicu tako posebnom u poređenju sa drugim svjetskim luksuznim centrima: „Ne morate da idete daleko da biste dobili mnogo bolju porciju tjestenine i čašu vina“.

 

 

Izvor:RTCG

 

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 09:24h

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 08:55h

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 08:51h

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 08:08h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 06:59h

Skip to content