Foto:Shutterstock
Ova bakterija je izuzetno otporna na okruženje i može da se prilagodi ekstremnim uslovima, a koristiće se u oblastima kao što su sprečavanje zagađenja životne sredine i proizvodnja održive energije.
Profesorka Esra Sungur rekla je da je istraživanje otpočelo kao dio doktorske teze o koroziji izazvanoj mikroorganizmima, zbog čega je nabavljala avionsko gorivo od privatne avio-kompanije.
‘‘Kada smo prvi put izolovali bakteriju, iskreno smo mislili da je bakterija koju smo pronašli nova vrsta roda sphingomonas. Kako su studije napredovale i radili dalje analize, vidjeli smo da bakterija nije nova vrsta, već novi rod, i prešli smo na sledeći nivo‘‘, rekla je Sungur. Sungur je navela da su bakterije koje je pronašla izolovane u ekstremnim uslovima, u kojima nije svaka mogla da preživi.
Ona je dodala da je pronašla 100 gena koji pomažu u razrađivanju bakterija i ugljovodonika iz goriva.
“Postoje različite komponente u strukturi ugljovodonika. Aromati su jedinjenja koja se veoma teško razlažu u prstenastoj strukturi. Vidjeli smo da je bakterija veoma talentovana u tom pogledu. Otkrili smo da sadrži 58 gena za razbijanje aroma naše bakterije‘‘, rekla je ona.
Izvor:DAN