Svake godine 19. augusta se obilježava Međunarodni dan humanosti. Taj dan je prilika za prisjećanje na humanitarne radnike koji rizikuju svoje živote pomažući ugroženima.Ovaj Svjetski važan datum je proglašen od strane Generalne skupštine UN-a 2008. godine.
Naš je cilj je da tog dana cjelokupnu javnost podsjetimo na važnost pomaganja i njegovanja najuzvišenijih ljudskih vrijednosti kakve su altruizam , humanost, solidarnost, filantropija.
Banka hrane Crne Gore obilježava ovaj važan datum desetu godinu, zaredom.
Želimo da podstaknemo ljude da više čine za dobrobit našeg društva , za dobro svih nas.
Među ljudima koji pomažu ima onih koji imaju malo bolji standard ali je mnogo više onih koji imaju manje novca, ali više saosjećanja za one koji nemaju.
Solidarnosti među ljudima ima, ali je treba dodatno podsticati i promovisati po mogućnosti što češće.
Biti donosilac sreće drugima , biti lijek za njihove brige ,ublažitelj njihove tuge ,pomoći im da prebrode teške trenutke zbog situacije u kojoj žive je angažman vrijedan divljenja.
Očekujemo od donosioca državnih odluka da rade na prevenciji i poboljšanju položaja ljudi koji zavise od humanitarne pomoći i pronalaženju rješenja da humanitarni sistem u Crnoj Gori zaživi na organizovan način.
Naš obrazovni sistem i društveno uređenje promovisanja neoliberalnog koncepta više podstiče individualnost a manje filantropiju. U skadinavskim zemljama se smatra jednako važnim učiti matematiku i književnost kao i učenje o važnosti empatije.
Kod nad se nastavlja zabrinjavajući trend , da su bogati su sve bogatiji a siromašni sve siromašniji. To mora država koja je po Ustavu zemlja socijalne pravde da reguliše što prije.
Govoriti o isplativosti socijalnog servisa je apsurd a nama se to upravo desilo u vezi sa Skloništem za beskućnike.Zvaničnici opstine Podgorica su objašjavali o neisplativnost tog servisa što dovodi do pitanja smisla socijalne politike, ako razmišljamo na taj način.
Izbjegavati besplatnu užinu, školski prevoz i dječiji dodatak, za svu djecu koja dolaze iz socijalno ugroženih porodica je neprihvatljivo i za javni prijekor.
Rješavanje stambenih prilika državnim službenicima i funkcionerima, po više puta a ne nalažanje za važnim gradnje socijalnih stanova u većem obimu je najblaže rečeno, sebično.
Porez na bogatstvo je jedan od načina da se preusmjere sredstva od onoj koji imaju mnogo, ka onima koji nemaju skoro ništa.
Taj novac može da pomogne siromašnima da imaju besplatno obrazovanje u pravom smislu ( besplatne knjige, školski pribor, prevoz,plaćena školske izlete… do sticanja prvog zvanja ) kao i adekvatnu zdravstvenu zaštitu .
Država treba da izmijeni zakonske propise i omoguće ukidanje PDV-a za donatore i one koji obezbeđuju humanitarnu pomoć kao mjeru podsticanja humanosti .
Nije u redu da kompanije koje su obezbijedile poklone i donacije za ugrožene kategorije stanovništva plaćaju porez i PDV kao da su ih prodale na tržištu.
Banka hrane i organozacija studenata i đaka FLEX Alumni Montenegro, ponovo rade projekat pod nazivom “Slatkis za njihov osmjeh” povodom Medjunarodnog dana humanosti.
Za djecu koja dolaze iz socijalno ugroženih porodica a koja će biti naši gosti danas , u ponedjeljak, 19. Avgusta u KIC-u “ Budo Tomović”, u Američkom uglu od 11 h do 13 h , upriličićemo humanitarno edukativnu radionicu i na kraju ćemo im pokloniti
torte kao simbol naše želje da njihov osmijeh bude što češči i slađi.
navodi se u saopštenju volonterskog tima Banke hrane Crne Gore.