Nova nada za oboljele od raka: Kuba razvila lijek za melanom, uskoro počinju ispitivanja na ljudima

Radio Titograd

29.08.2026, 07:07h

< 1 min

Foto:Shutterstock

 

Kuba je razvila novi preparat za liječenje melanoma, jednog od najagresivnijih oblika raka kože, a lijek bi uskoro trebalo da uđe u fazu kliničkih ispitivanja na ljudima.

Kubanski Centar za molekularnu imunologiju (CIM) saopštio je da je razvio preparat 2C12 koji je spreman za početak kliničkih ispitivanja kod ljudi sa uznapredovalim karcinomom kože, melanomom, uprkos teškoćama i teškim energetskim i ekonomskim uslovima nastalim kao posledica “američke blokade”, preneli su kubanski državni mediji.

“2C12 je nova nada u borbi protiv raka. Njegova funkcija je da pomogne prirodnom odbrambenom mehanizmu ljudskog tijela da efikasnije prepozna i bori se protiv ćelija raka”, saopšteno je na društvenim mrežama iz CIM, prenosi dnevnik Granma.

U saopštenju se navodi da je u pitanju lijek sa karakteristikama sličnim pembrolizumabu, jednom od tretmana koji se koristi na međunarodnom nivou za stimulisanje odgovora imunog sistema protiv ćelija tumora.

U saopštenju CIM se navodi da je pembrolizumab nedostupan na Kubi zbog previsoke cijene i američke blokade.

Prema informacijama koje je objavio CIM, prva klinička studija sa 2C12 biće sprovedena u bolnicama u Havani, u Nacionalnom institutu za onkologiju i radiobiologiju, na Kliničkoj hirurškoj bolnici Hermanos Ameijeiras i na Univerzitetskoj onkološkoj bolnici Selestino Ernandez u provinciji Vilja Klara u centralnom dijelu Kube.

 

 

Izvor:DAN

Podijeli na:

Magazin, Titogradske vijesti, top2,

07:09h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

29.08.2026. u 06:05h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

29.08.2026. u 06:02h

Skip to content