Najefikasniji načini da riješite tamne fleke na licu

Radio Titograd

16.01.2025, 06:18h

3 min

Foto:Shutterstock

 

Tamne fleke na licu predstavljaju problem za žene jer mogu uticati na njihov izgled, samopouzdanje i emocionalno stanje. Promjene u pigmentaciji često se doživljavaju kao znak starenja, što može izazvati osjećaj nesigurnosti.

Osim estetskog aspekta, one mogu signalizirati dublje probleme poput hormonskih disbalansa ili posledica prekomjernog izlaganja suncu, što povećava zabrinutost za zdravlje kože. Takođe, tretiranje tamnih fleka zahtijeva vrijeme, posvećenost i često značajna finansijska ulaganja, što dodatno opterećuje svakodnevni život. Sve ove faktore čine ih ne samo kozmetičkim, već i ličnim izazovom za mnoge žene.

Kako nastaju tamne fleke na licu?

Tamne ili smeđe mrlje su područja pigmentacije koja se formiraju na koži. Pojavljuju se kada se melanin – pigment koji određuje boju vaše kože, očiju i kose – previše proizvodi. To dovodi do toga da određeni dio kože potamni.

Tamne mrlje na licu su posebno česte, iako se one mogu pojaviti na bilo kom dijelu tijela. Kod žena se ovakve fleke najčešće se pojavljuju na čelu, obrazima i iznad gornje usne, jer su to područja posebno osjetljiva na hormonalne promjene i izlaganje suncu. Uklanjanje ovih mrlja može biti izazovno, jer zahtijeva strpljenje i doslednost u tretmanu.

Šta izaziva tamne mrlje na licu?

Postoji nekoliko različitih uzroka tamnih mrlja na koži, a među najčešćima su:

Oštećenja od sunca

Takođe se nazivaju i sunčeve pjege, solarne lentigine, a ljudi ih mogu razviti nakon izlaganja suncu ili solarijumu.

Hormonske promjene

Melazma je stanje kože koje dovodi do promjene boje kože. Stanje je češće kod žena i trudnica i obično se javlja tokom reproduktivnih godina.

Neželjeni efekti ljekova

Određeni ljekovi mogu povećati pigmentaciju kože i dovesti do tamnih mrlja.

Upale i stanja na koži

Tamne mrlje se mogu razviti i zbog određenih kožnih bolesti ili stanja. Najpoznatiji su ekcemi i psorijaza.

Dijabetes

Dijabetes može prouzrokovati da djelovi kože postanu tamniji.

Kako riješiti tamne fleke na licu?

Iako na tržištu postoji mnogo proizvoda i rešenja za osvjetljavanje kože, nisu sva jednako efikasna, niti bezazlena. Svaka od ponuđenih opcija liječenja nosi sa sobom određene prednosti i rizike. Konsultacija sa dermatologom bi mogla da pomogne da saznate koji je način da se riješite tamnih fleka na licu najbolji za vas.

Hidrohinon kreme i serumi

Veoma veliku popularnost imaju ratvori sa hidrohinonom, organsko jedinjenje koje izbjeljuje kožu. Tokom studije iz 2013. godine otkriveno je da hidrohinon definitivno može pomoći kod melazme na licu, ali su neophodna dodatna istraživanja da bi se utvrdila stvarna efikasnost i moć ovog sastojka. Iako se smatra bezbijednim za upotrebu u kozmetičkim proizvodima, koncentracija hidrohinona je ograničena jer predstavlja veći rizik pri višim koncentracijama.

Retinoidi ili retinol

Proizvodi sa retionidima ili retinolom se sve češće doživljavaju kao efikasno rešenje za tamne fleke na licu. Kao što je poznato retinol stimuliše kolagen, obnovu ćelija i podsticanje novog, zdravog rasta kože. Važno je da zapamtite da ovi sastojci mogu znatno isušiti kožu i učiniti je osjetljivijom na sunčeve zrake. Ako se odlučite za ova rešenja, imajte na umu da može potrajati nekoliko meseci prije nego što vidite pun efelat. Obavezno nanosite SPF kremu svakoga dana.

Laserski tretmani i pilinzi

Agresivnija opcija za skidanje tamnih mrlja sa lica je laserski tretman, koji koristi koncentrisanu svjetlosnu energiju. Neki laserski tretmani ciljaju sam pigment, dok drugi djeluju uklanjanjem kože sloj po sloj. Postoji nekoliko različitih vrsta laserskog tretmana i svi imaju daleko brži efekat nego kreme i serumi. Ipak, postoje i određeni rizici ako pribjegnete ovom rešenju. Lasersko posvjetljavanje kože može da izazove:

otok

crvenilo

zategnutost

ožiljke

infekciju

promjene u teksturi kože

Hemijski pilinzi

Proizvodi za hemijski piling obično koriste različite nježne kiseline, najčešće AHA ili BHA, da razbiju mrtve ćelije kože ili gornji sloj kože. Uklanjanje ovog sloja može pomoći da se otkrije zdravija i ravnomjernije tonirana koža koja se nalazi ispod. U ovakav tip pilinga spadaju i: AHA, BHA kiseline, azelainska kiselina, glikolna kiselina, mlečna kiselina, bademova kiselina i salicilna kiselina. Važno je da umjereno koristite hemijske pilinge jer vašoj koži treba vremena da se obnovi nakon njih. Neka koža je osjetljivija na različite hemijske proizvode. Ako osjetite bilo kakve neželjene efekte, prestanite da koristite taj proizvod.

Prirodni sastojci koji uklanjanju tamne fleke na licu

Ukoliko želite da se okrenete prirodnijim ili manje agresivnim rešenjima, kozmetičke linije većine brendova nude kreme i serume sa prirodnim sastojcima za koje je utvrđeno da imaju efekat izbjeljivanja. Ako tragate za ovakvom kozmetikom, onda posegnite za jednim od ovih aktivnih sastojaka:

vitamin C

azelainska kiselina

ekstrakt nara

beta karoten

ekstrakt sladića

Da li se mogu spriječiti tamne mrlje na licu?

Mjere prevencije su vrlo značajne kada jednom uspijete da uklonite fleke na licu, jer se one mogu ponoviti. Prije svega, morate obratiti pažnju na zaštitu od sunca, za vas je izlazak iz kuće bez SPF nezamisliv.

 

 

Izvor:DAN

Podijeli na:

Magazin, Titogradske vijesti, top2

16.01.2025. u 20:10h

Titogradske vijesti, top1

16.01.2025. u 19:39h

Skip to content