Skip to content

Najčešće greške koje pravimo prilikom izbora doručka

Radio Titograd

04.04.2025, 06:28h

2 min

Foto:Shutterstock

 

Svi znamo da je doručak najvažniji obrok u danu – ali kada je u pitanju zdrav doručak, internet i društvene mreže puni su kontradiktornih informacija o tome šta predstavlja kvalitetan obrok za početak dana.

Šta zapravo znači zdrav doručak? Ovsena kaša sa voćem ili obrok bogat proteinima poput jaja, sira i šunke? Da li treba da pijete kafu uz doručak? Da li je preskakanje doručka zaista toliko nezdravo?

Sve su ovo pitanja sa kojima se često susrijećemo kada je u pitanju prvi obrok u danu, a nutricionisti su za portal Self objasnili koje su najčešće greške vezane za doručak.

Najčešće greške i zablude o doručku

1. Preskačete doručak

Preskakanje doručka zaista nije dobro, čak i ako niste gladni čim se probudite. Zašto? Vaše tijelo je iscrpilo višak šećera (glukoze) uskladištenog u vašoj jetri i mišićima kako bi vaše tijelo funkcionisalo dok spavate, tako da dok se probudite, zalihe su skoro nestale, kaže ljekar i dijetetičar Thanh Ngujen. Vašem tijelu je potrebno “gorivo” i to što je prije moguće da popuni te zalihe i obezbijedi energiju koja vam je potrebna za vaš dan. Kada preskočite doručak, vaše tijelo će željeti da nadoknadi ono što ste potrošili, tako da ćete biti gladniji do kraja dana.

2. Ne jedete dovoljno

Još jedna uobičajena greška je da mnogi ljudi jedu premalo za doručak – ako ste navikli da jedete granolu ili malu šoljicu jogurta, to vjerovatno nije dovoljno da započnete dan kako treba. Naravno, neki od nas jednostavno nisu gladni rano ujutru, pa je mali doručak ipak bolji nego ništa. Međutim, Ngujen savjetuje:

“Ako ne želite da jedete mnogo ujutru, planirajte ‘drugi‘ doručak kasnije ujutru. Na primjer, kada idete na posao, napravite sebi sendvič sa hljebom od cijelog zrna pšenice, jajima i povrćem.”

3. Ne jedete proteine

Kroasan, palačinke ili hleb sa džemom su omiljene opcije za doručak. Ljekari, međutim, upozoravaju da možda i nisu najbolji jer im nedostaje proteina, a puni su ugljenih hidrata.

“Proteini pružaju dugotrajniji izvor energije, sprečavaju skokove glukoze u krvi i pomažu vam da duže ostanete siti i fokusirani. Čak i ako ne osjetite porast energije, veća je vjerovatnoća da ćete osjećati glad ako ne dobijete dovoljno proteina za doručak”, objašnjava Ngujen.

4. Ograničavate se

Dok su jaja, kroasani, ovsena kaša i jogurt vjerovatno najpoznatije opcije za doručak, to ne znači da su jedine – kaže Ngujen:

“Ako imate ostatke od sinoćne večere koji ujutru izgledaju primamljivo, ništa vas ne sprečava da ih podgrijete i jedete za doručak”.

5. Ne razmišljate o doručku prethodno veče

Koliko puta niste imali potrebne sastojke u frižideru, pa kada dođe vrijeme za doručak, jednostavno odlučite da ga preskočite? Ako znate da ujutru žurite i nemate vremena da planirate i pripremite doručak, razmislite o tome da ga pripremite prethodne večeri. To može biti popularna ovsena kaša koja odstoji preko noći, ili jednostavno možete da uvijek obezbijedite barem hljeb i jaja u frižideru.

 

 

Izvor:DAN

Podijeli na:

Sport, Titogradske vijesti, ,

21:05h

Titogradske vijesti,

06.04.2025. u 20:36h

Extra +, Titogradske vijesti,

06.04.2025. u 15:54h

Titogradske vijesti,

06.04.2025. u 10:19h

Titogradske vijesti,

06.04.2025. u 10:16h