Foto:Shutterstock
Za mnoge od onih sa zdravstvenim problemima, dijetetski suplementi obično nisu prva stvar koju stručnjaci preporučuju. Ostala prilagođavanja načina života, kao što su promjene u ishrani i preporuke za vježbanje, obično su na prvom mjestu.
Međutim, časopis Healthline je analizom istraživanja i mišljenja stručnjaka utvrdio koje suplemente treba da uzimamo, a koji našem tijelu zapravo nisu potrebni.
Suplementi koji su potrebni našem tijelu uključuju:
Vitamin D – Otprilike 42 procenta ljudi ima nedostatak vitamina D i gotovo je nemoguće dobiti sav vitamin D koji nam je potreban samo iz hrane. Masna riba, pečurke i obogaćeni mliječni proizvodi obezbjeđuju vitamin D, ali ne u dovoljnim količinama da zadovolje dnevne potrebe.
Omega 3 – Jedan od najpopularnijih dodataka treba da bude Omega 3. To su masne kiseline koje se prirodno nalaze u ribama poput lososa i orašastim plodovima poput oraha. Možda ćete imati koristi od uzimanja ako je u vašoj ishrani malo ove hrane. Može pomoći u smanjenju triglicerida i ublažavanju simptoma reumatoidnog artritisa.
B12 – prirodno se nalazi u životinjskim proizvodima i važan je za formiranje crvenih krvnih zrnaca, proizvodnju DNK, funkciju nerava i ćelijski metabolizam.
Magnezijum – prirodni mineral i četvrti po zastupljenosti mineral u tijelu. Međutim, značajan broj odraslih ne konzumira dovoljno ovog minerala. Istraživanja pokazuju da oralna suplementacija magnezijuma može pomoći kod snižavanja krvnog pritiska, produžavanje trajanje sna, takođe može da smanji nivo šećera u krvi i da poboljša raspoloženje.
Kada su u pitanju dodaci koji vam baš i nisu neophodni, navedeni su sledeći:
Zeleni prahovi – Često izgledaju zdravo i imaju obećavajuće prednosti na etiketama. Većina proizvoda u prahu od zelenog povrća tvrdi da su puni izvora hrane, hranljivih materija i prebiotika i probiotika. Ovo može biti obmanjujuće, jer navodi potrošače da pomisle da mogu da zamijene povrće u prahu za stvarno zeleno povrće.
Mega doze bilo čega – Neki proizvodi se reklamiraju kao da imaju “mega doze”. Možda zvuči sjajno, ali nije. Osim ako vam to ne prepiše ljekar, stručnjaci navode da ove vrste dijetetskih suplemenata nisu baš dobre stvari. Na primjer, previše vitamina D može dovesti do problema sa bubrezima, a previše vitamina C može izazvati probleme sa varenjem.
Izvor:DAN