Skip to content

Kako prepoznati simptome štitne žlijezde: Ključni znakovi ubrzanog i usporenog rada

Radio Titograd

22.03.2025, 06:09h

2 min

Foto:Shutterstock

 

Iako je štitna mala žlijezda smještena na prednjem dijelu vrata, njena funkcija ima ključnu ulogu u održavanju ravnoteže našeg tijela.

Štitna proizvodi hormone T3 (trijodtironin) i T4 (tiroksin), koji se putem krvi prenose do svih stanica i reguliraju njihov rad. Kada dođe do poremećaja u radu štitne, simptomi mogu biti različiti i manifestovati se na različite načine. Prepoznavanje znakova upozorenja na probleme sa štitnom važno je za pravovremenu dijagnozu i liječenje.

Ubrzan rad štitne – simptomi koji upućuju na hiperaktivnost

Kada štitna proizvodi previše hormona, dolazi do ubrzanja svih procesa u organizmu, što uzrokuje različite smetnje. Najčešći simptomi povišene aktivnosti štitne, poznate kao hipertireoza, uključuju:

Tahikardija i nepravilnosti u radu srca – Pacijenti s ubrzanim radom štitne često imaju ubrzan rad srca (preko 100 otkucaja u minuti), a mogu osjetiti preskakanje srca, bolove i titranje u prsima.

Probavne smetnje – Ubrzana probava može dovesti do proliva, a neki pacijenti mogu naglo smršati, iako jedu velike količine hrane. Tjeskoba i drhtanje – Javlja se osjećaj nemira, drhtanje tijela, naročito ruku, te psihička rastresenost, anksioznost, fobije i smanjena koncentracija.

Smetnje u vidu – Mutan vid, dvoslike, osjećaj žuljanja u očima i otežano zatvaranje vjeđa samo su neki od simptoma koji ukazuju na prekomjernu aktivnost štitne.

Problemi sa spavanjem – Loš san, teško usnivanje i isprekidan san takođe su česti simptomi.

Opadanje kose – Gubitak kose, uključujući obrve i trepavice, može biti znak poremećaja u radu štitne.

Menstrualne nepravilnosti i plodnost – Žene mogu primijetiti neredovite menstrualne cikluse, slabiju plodnost i povećani rizik od gubitka trudnoće.

Promjene na koži i noktima – Koža može postati suva, a nokti krhki i lomljivi.

Usporeni rad štitne – simptomi hipotireoze

Međutim, usporeni rad štitne, poznat kao hipotireoza, uzrokuje usporavanje svih tjelesnih funkcija. Simptomi koji upućuju na hipotireozu uključuju:

Pospanost i umor – Osobe s usporenom štitnom često osjećaju iscrpljenost i pospanost, čak i nakon kvalitetnog sna.

Pad koncentracije – Smanjena sposobnost koncentracije može dovesti do lošijih školskih ili poslovnih rezultata.

Dobivanje na težini – Zadržavanje tečnosti u tijelu, otečeni kapci i ruke, kao i povećanje tjelesne mase, često su povezani s hipotireozom.

Problemi s cirkulacijom – Osjećaj ubrzanog rada srca i povišeni krvni tlak mogu se javiti čak i u mirovanju.

Zatvor i smetnje u probavi – Usporena probava dovodi do zatvora, dok se smanjuje i apetit.

Menstrualne nepravilnosti i gubitak libida – Žene s hipotireozom mogu primijetiti neredovne cikluse, a smanjeni libido i slabija plodnost takođe mogu biti znakovi.

Mentalni problemi – Depresija, anksioznost, promjene raspoloženja i smanjenje intelektualnih funkcija mogu se pojaviti kao rezultat usporenog rada štitne.

Opadanje kose i promjene na koži – Kao i kod hipertireoze, hipotireoza takođe uzrokuje opadanje kose i promjene na koži, koja postaje suva i ispucala.

Smetnje vida i trnci u tijelu – Dvoslike, trnci u tijelu i osjećaj “knedle” u grlu, otežano gutanje i problemi s disanjem mogu ukazivati na problem sa štitnom.

Problemi sa štitnom, bilo da je riječ o hiperaktivnosti ili hipotireozama, mogu značajno utcati na vaše zdravlje i kvalitet života. Prepoznavanje simptoma i njihovo pravovremeno liječenje od ključne su važnosti. Ako primijetite bilo koji od gore navedenih simptoma, savjetuje se da se konzultujete s doktorom koji će obaviti odgovarajuće testove i utvrditi uzrok problema.

Pravovremenom intervencijom možete spriječiti ozbiljnije zdravstvene komplikacije i ponovo uspostaviti ravnotežu u svom organizmu.

 

 

Izvor:DAN

Podijeli na:

Titogradske vijesti, ,

08:21h

Titogradske vijesti,

14.04.2025. u 08:18h

Titogradske vijesti,

14.04.2025. u 08:14h

Titogradske vijesti, ,

07:14h

Magazin, Titogradske vijesti,

14.04.2025. u 05:36h