Foto:Pixabay
Neke procjene ukazuju da životni vijek grenlandske ajkule iznosi čak više od 500 godina. Novo istraživanje DNK ove hrskavičave ribe dalo je istraživačima ključne tragove o tajni njene dugovječnosti.
U prvoj detaljnoj mapi genoma grenlandske ajkule (Somniosus microcephalus), istraživači predvođeni timom sa Univerziteta u Tokiju, pronašli su genetske osobine koje štite od raka, smanjuju upale i pomažu u popravljanju dvostruke spirale DNK.
Pola milenijuma je značajan vremenski period, tako da danas mogu da plivaju grenlandske ajkule koje su rođene u doba Galileja i Šekspira.
Nalazi japanskih istraživača bi mogli da pomognu u budućim istraživanjima dugog i zdravog života.
„Ove genomske analize nude nove uvide u molekularnu osnovu izuzetne dugovječnosti grenlandske ajkule i ističu potencijalne genetske mehanizme koji bi mogli da informišu buduća istraživanja o dugovječnosti“, pišu istraživači u svom radu.
Oni su sakupili uzorke tkiva od uhvaćene ženke grenlandske ajkule, prije nego što su je pustili nazad u divljinu. Koristeći sekvencioniranje visoke preciznosti, tim je uspio da identifikuje 86,5 odsto očekivanog genoma koji kodira protein ajkule.
Kod ove ajkule bilo je više kopija gena koji su promovisali popravku DNK i imunološku funkciju, nego što je pronađeno kod drugih dugovječnih vrsta koje su živjele kraće. Isto je važilo i za gene koji upravljaju NF-kB signalizacijom – koja je povezana sa smanjenjem upale i održavanjem ćelija netaknutim i funkcionalnim, prenosi Science Alert.
Izvor:RTCG