Foto:Shutterstock
Prema National Healthu Serviceu, zamagljen vid može biti simptom dijabetesa.
Iako se ne zna šta tačno uzrokuje dijabetes tipa 1, dijabetes tipa 2 često je povezan s faktorima kao što su prekomjerna tjelesna težina i nedovoljna fizička aktivnost. Iako ne postoji lijek za dijabetes, postoje dostupni tretmani za ublažavanje simptoma. Stoga je ključno uočiti sve moguće simptome što je prije moguće.
NHS objašnjava da zamagljen vid može biti posljedica komplikacije poznate kao dijabetička retinopatija, koja može dovesti do sljepoće ako se ne liječi.
“Dijabetička retinopatija je komplikacija dijabetesa, uzrokovana visokim nivoima šećera u krvi koja oštećuje stražnji dio oka (mrežnicu). To može uzrokovati sljepoću ako se ne dijagnosticira i ne liječi. Međutim, obično je potrebno nekoliko godina da dijabetička retinopatija dosegne fazu u kojoj bi mogla ugroziti vaš vid”, naveli su.
Diabetes.co.uk takođe upozorava na ovaj simptom. Visok nivo šećera u krvi koje su posljedica dijabetesa mogu uticati na vašu sposobnost vida uzrokujući oticanje leće unutar oka, što može rezultirati privremenim zamagljenjem vida.
Zamagljenje vida takođe se može pojaviti kao rezultat vrlo niskog nivoa šećera u krvi. Ako je to slučaj, vaš bi se vid trebao vratiti nakon što se nivo glukoze u krvi vrati u normalni raspon. Ako vam se nivo šećera u krvi mijenja tokom vremena, mogli biste primijetiti da vam se vid poboljšava ili pogoršava kroz neko vrijeme.
NHS upozorava da dijabetička retinopatija može uticati na osobe s dijabetesom tipa 1 ili tipa 2. Također ste pod povećanim rizikom ako imate dijabetes duže vrijeme, visok nivo šećera u krvi, visok krvni pritisak ili imate visok holesterol.
Održavanjem šećera u krvi, krvnog pritiska i holesterola pod kontrolom, možete smanjiti šanse za razvoj dijabetičke retinopatije.
Osim zamagljenog vida, drugi znakovi dijabetičke retinopatije su: postupno pogoršanje vida, iznenadni gubitak vida, nejasan vid, bol ili crvenilo oka te otežano gledanje u mraku.
Izvor:DAN