Ispituje se novi tretman za oboljele od raka debelog crijeva

Radio Titograd

11.02.2025, 05:45h

2 min

Foto:Shutterstock

 

Terapija omogućava isporuku visokih doza hemioterapije direktno u jetru putem hirurški ugrađene pumpe.

Nova terapija za rak debelog crijeva(kolorektalni karcinom) koji se proširio na jetru pokazuje obećavajuće rezultate u holandskim medicinskim ispitivanjima.

Naime, istražuje se metoda koja omogućava isporuku visokih doza hemioterapije direktno u jetru putem hirurški ugrađene pumpe.

Studija PUMP-IT, koju vodi hirurg Koert Kulman u bolnici Antoni van Livenhuk, ispituje vrijednost nove terapije za pacijente sa metastazama na jetri.

“Kolorektalni karcinom može da se proširi na jetru, a ako postoji previše metastaza, hirurško uklanjanje nije opcija. Pumpa, prečnika oko 8 centimetara, postavlja se ispod kože u predjelu stomaka. Kateter povezuje pumpu sa arterijom koja vodi do jetre, omogućavajući kontinuiranu isporuku hemioterapije. To je napredan uređaj koji čak ne zahteva ni bateriju”, rekao je Kulman. Hemoterapija koja omogućava mnogo veće doze lijeka

Pumpa isporučuje floksuridin, lek za hemioterapiju koji se koristi godinama. Terapija je visoko lokalizovana, što omogućava značajno veće doze u poređenju sa tradicionalnom intravenskom hemioterapijom.

“Razlika u odnosu na standardni tretman je u tome što ova metoda direktno cilja jetru. Administrirana doza je i do 400 puta viša, što je čini veoma efikasnom. Pošto jetra odmah razgrađuje lijek, sistemski neželjeni efekti su minimalni. Pacijenti uz terapiju pomoću pumpe dobijaju i standardnu intravensku hemioterapiju”, rekao je Kulman.

U ranijoj pilot studiji sprovedenoj u saradnji sa Erasmus MC, terapija je testirana na 31 pacijentu.

“Dokazali smo bezbijednost i izvodljivost ovog tretmana, koji nikada ranije nije bio primijenjen u Evropskoj uniji. Rezultati su bili impresivni. Zato smo nedavno pokrenuli nacionalnu studiju koja upoređuje ovu terapiju pomoću pumpe sa standardnom hemioterapijom kako bismo procijenili njen uticaj na preživljavanje”, rekao je Kulman.

Studija, koja je finansirana grantom od 2,3 miliona eura od strane Holandskog društva za borbu protiv raka (KWF), trajaće pet godina i biće sprovedena u 20 centara za liječenje jetre širom Holandije.

Ako se pokaže da je terapija pomoću pumpe efikasnija od standardne hemioterapije, preduzeće se koraci kako bi se osiguralo njeno brzo odobrenje od strane holandskih zdravstvenih osiguravača.

“Trenutno je ovaj tretman dostupan samo u okviru studije. Ako potvrdimo njegove prednosti, zalagaćemo se da postane široko dostupan što je prije moguće”, rekao je Kulman.

Terapija ima za cilj da produži očekivani životni vijek

“Kod pacijenata koji primaju standardnu hemioterapiju, prosječno preživljavanje je 30 mjeseci. Sa pumpom, procjenjujemo da bi moglo biti 48 meseci. Studija će pružiti konačan dokaz, ali naš cilj je jasan: pomoći pacijentima sa ovom vrstom raka da duže žive”, rekao je Kulman.

Terapija je trenutno dostupna samo kroz klinička ispitivanja. Pumpa košta nešto više od 5.000 eura, a svaka doza hemioterapije košta 150 eura, što je čini relativno pristupačnom u poređenju sa drugim terapijama poput imunoterapije.

Da bi se kvalifikovali za studiju, pacijenti moraju da ispune stroge kriterijume.

“Učesnici ne smiju da imaju prethodno iskustvo sa hemioterapijom, a rak mora da bude ograničen na jetru, što znači da ne sme da bude metastaza u drugim organima, poput pluća”, objasnio je Kulman.

 

 

Izvor:DAN

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2

12.02.2025. u 07:27h

Titogradske vijesti, top2

12.02.2025. u 07:23h

Titogradske vijesti, top2

12.02.2025. u 07:19h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

12.02.2025. u 06:20h

Magazin, Titogradske vijesti, top2,

06:17h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

12.02.2025. u 06:11h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

12.02.2025. u 06:07h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

12.02.2025. u 06:04h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

12.02.2025. u 06:01h

Skip to content