Skip to content

Đurašković: Cetinje traži odgovore i odgovornost

Radio Titograd

11.04.2025, 09:56h

3 min

Foto: Prijestonica Cetinje

 

Svi koraci koje je Prijestonica preduzela nakon dva tragična događaja koja su se dogodila na Cetinju bili su pokušaj da se odgovori na nezamislive tragedije, međutim, da bi se zaista stvorio sistem otpornosti, potrebna je snaga institucija i jasan odgovor države koji će osigurati da se glas Cetinja čuje i poštuje i da Zaključci Skupštine Prijestonice Cetinje ne ostanu mrtvo slovo na papiru, poručio je gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković u obraćanju na vanrednoj sjednici Skupštine posvećenoj dinamici realizacije zaključaka donesenih povodom tragičnih događaja.

Podsjetio je da je Skupština Prijestonice nakon tragičnog događaja početkom ove godine donijela niz zaključaka sa jasnim ciljem da se slična tragedija nikada više ne ponovi i da se obnovi povjerenje građana u institucije koje imaju obavezu da ih zaštite.

Nažalost, kako kaže, uprkos odlučnosti zahtjeva, odgovor dijela državnih organa je izostao, kao i reakcija koja bi makar simbolično priznala težinu situacije.

„Umjesto institucionalnog odgovora, uslijedila je tišina, a umjesto odgovornosti – ćutanje. Zato sam, kao gradonačelnik Prijestonice Cetinje, odlučio da zatražim sazivanje još jedne vanredne sjednice Skupštine Prijestonice, ne iz političkih pobuda, već iz osjećaja moralne obaveze prema svima koji su stradali, prema njihovim porodicama i prema svakom građaninu ovog grada koji zaslužuje da zna što smo uradili i gdje stojimo danas. Zbog svih građanki i građana Cetinja koji svakodnevno protestuju i svih onih koji su danima protestovali širom Crne Gore. Hvala im na istrajnosti i odlučnosti”, kazao je Đurašković, saopšteno je iz Prijestonice.

On je istakao da u trenucima kada odgovori nijesu stizali od onih od kojih su se najviše očekivali, kada su dopisi, zahtjevi i javni apeli upućeni nadležnim državnim organima ostajali bez odgovora ili konkretne reakcije, gradska uprava Prijestonice Cetinje je, u okviru svojih nadležnosti, preduzela konkretne i sadržajne korake usmjerene ka oporavku grada.

„Formirali smo Operativni tim za unapređenje psihosocijalne podrške, sastavljen od predstavnika svih relevantnih institucija, sa ciljem unapređenja mentalnog zdravlja naših sugrađana, gdje su razmatrani programi kontinuirane podrške svim kategorijama stanovništva i mjere za dugoročno praćenje i zaštitu mentalnog zdravlja. U skladu sa donesenim Zaključcima Skupštine Prijestonice, pokrenuli smo projekat uspostavljanja savremenog sistema video nadzora. Nakon formiranja radne grupe i održanih sastanaka sa Agencijom za zaštitu ličnih podataka, slijedi izrada sporazuma sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, te definisanje lokacija i priprema projektne dokumentacije nakon ispunjenja svih tehničkih preduslova”, istakao je gradonačelnik.

Đurašković je podsjetio da je Prijestonica, u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija, svim vaspitno-obrazovnim ustanovama na Cetinju obezbijedila zaštitare.

„Ova mjera ima za cilj da pruži dodatnu podršku školama i vrtićima, da pojača osjećaj sigurnosti među djecom, roditeljima i zaposlenima, te da se preventivno djeluje u slučaju bilo kog oblika nasilja. Pored toga, predviđeno je angažovanje psihologa u svim vaspitno-obrazovnim ustanovama, kao i dodatno angažovanje psihijatara, psihologa i socijalnog radnika u Domu zdravlja Cetinje, kako bi se obezbijedio širi i dostupniji sistem podrške, ne samo za djecu i mlade, već i za sve naše sugrađanke i sugrađane kojima je potrebna stručna pomoć u procesima suočavanja i oporavka”, kazao je Đurašković.

Prijestonica je osnovala i Kuću zdravlja, koja će biti centar za pružanje usluga psihosocijalne podrške pojedincima, porodicama i grupama, kao i za savjetodavne i druge usluge iz oblasti zdravstva, socijalne i dječije zaštite.

„Kroz aktivnosti sekretarijata, ustanova i službi Prijestonice organizovane su brojne radionice, predstave i tribine za više od 1000 učenika, sa ciljem promocije mentalnog zdravlja i pružanja sigurnog prostora za izražavanje i učenje. Vođeni su i brojni razgovori sa predstavnicima kulturnih i obrazovnih institucija, akademija, kao i međunarodnim partnerima, kako bismo kroz zajedničke programske aktivnosti dodatno osnažili duh zajedništva i solidarnosti među svim stanovnicima Prijestonice”, dodao je on.

Đurašković je zaključio da je Cetinje bilo i ostalo grad prkosa i ponosa, ali i grad koji zna da nosi bol sa dostojanstvom.

Stoga, poručuje da „naš zadatak danas nije samo da se sjećamo, već da stvaramo uslove da se ovakva tragedija nikada ne ponovi”.

 

 

Izvor:CDM

Podijeli na:

Titogradske vijesti,

23.04.2025. u 13:43h