„Volt Dizni“ kupuje “21st Century Fox” od medijskog magnata Ruperta Mardoka, za 52,4 milijarde dolara. U ovoj, kako mediji već zovu prodaji veka, „Dizni“ će preuzeti i oko 13,7 milijardi dolara duga. Vest da Mardok i njegovi sinovi prodaju veći deo imperije koju su gradili godinama primljena je kao šok u industriji zabave.
Tako će „Dizni“, poznat najmlađima po najlepšim crtanim filmovima, postati vlasnik najčuvenog holivudskog studija iz koga su izašli filmski hitovi Betmen, Supermen, Rat zvezda…
Pripremio Nebojša Kotlajić
Postaje i vlasnik udela u „Skaju“, najvećem provajderu satelitske televizije u Evropi, zatim brojnih kablovskih kanala uključujući FX i Nacionalnu Geografiju. „Dizni“ će biti vlasnik i jednog od najgledanijih kanala u Indiji – Star Indija.
Šezdesetogodišnji direktor „Diznija“ ostaće na ovoj funkciji do 2021. godine, mada je već tri puta odložio odlazak u penziju.
„Mislim da je to prijatna vest za potrošače. Cilj je da stvorimo visokokvalitetan sadržaj. Zatim ćemo ga distribuirati svima u svetu koji vole i traže takav sadržaj“, kaže Bob Iger, izvršni direktor kompanije „Volt Dizni“.
Dogovorom postignutim između „Diznija“ i „Foksa“, Mardok će i dalje upravljati Foks njuzkanalom, FS1 sportskim kanalom i „Foksovom“ kablovskom mrežom u SAD.
Ovom prodajom je okončana više od pola veka duga ekspanzija imperije Mardoka, koji je od australijskog lista, nasleđenog od oca u 21. godini, stvorio najvažniji medijski i filmski konglomerat na svetu.
izvor: antena M