Da li mliječni proizvodi izazivaju akne?

Radio Titograd

11.02.2025, 06:09h

3 min

Foto:Shutterstock

 

Zaista, ishrana ima značajan uticaj na kožu. I dok hrana bogata antioksidansima, proteinima i zdravim mastima može biti dobra za vas, neki proizvodi, a posebno oni na bazi mlijeka,, mogu biti štetni. Naime, neka istraživanja pokazuju da mleko može biti uzrok problema sa kožom, pa čak i sa pojavom akni. Da li mliječni proizvodi izazivaju akne?

Ali, kao i u većini slučajeva, ni ovde stvari nisu crno bijele. Naime, konzumacija mliječnih proizvoda nije direktan uzrok akni. Ali postoje dokazi koji podržavaju ovu vezu. Studija istraživača sa Američke akademije za dermatologiju pokazala je da žene koje piju dvije ili više čaša mlijeka dnevno imaju 44% veću vjerovatnoću da će razviti akne od drugih žena.

Istraživači smatraju da su za ovo kriva tri glavna faktora.

1. Hormoni rasta. Za povećanje proizvodnje mlijeka, većina farmi koristi vještačke hormone rasta. Konzumiranje mlijeka i mliječnih proizvoda od krava u koje su ubrizgani hormoni može poremetiti prirodnu hormonsku ravnotežu osobe. Ovo, zauzvrat, može izazvati osip i druge probleme sa kožom. Hormoni rasta, kao i hormoni sa androgenom aktivnošću, koji u organizam ulaze putem kravljeg mlijeka, utiču na druge hormone, povećavajući njihov nivo, što zauzvrat dovodi do povećane proizvodnje sebuma i stvaranja akni.

2. Disbalans nivoa insulina. Konačno, neki stručnjaci vjeruju da mliječni proizvodi u kombinaciji sa visokim nivoom rafinisane hrane ili prerađenih šećera mogu poremetiti nivo insulina u ljudskom tijelu. Kao rezultat ove neravnoteže, koža postaje sklona upalama i aknama. Insulin je komponenta koja možestimulisati hormonske akne. I često, neki mliječni proizvodi, kao što je jogurt, mogu podići nivo insulina čak i više od običnog bijelog hljeba. Ovo može biti zbog dodavanja šećera u jogurt.

3. Netolerancija na laktozu. Druga teorija je da tijelo bebe proizvodi neophodne enzime koji pomažu u varenju mlijeka. Ali kako starimo, naša sposobnost varenja mlijeka se smanjuje. Ovo dovodi do netolerancije na laktozu, što može izazvati niz zdravstvenih problema, uključujući bakterijsku neravnotežu u crijevima, upalu i oksidativni stres, što dovodi do akni.

Kako znati da li tijelo prihvata mliječne proizvode

Ako ste netolerantni na laktozu, vaše tijelo neće moći da u potpunosti svari mliječne proizvode. Stoga će se u prvim satima nakon konzumiranja proizvoda koji sadrži laktozu pojaviti očigledni znaci – grčevi u stomaku, nadimanje, gasovi, dijareja, mučnina. A šta raditi u ti m situacijama?

Jedite samo jednu vrstu mlečnih proizvoda u isto vrijeme. Pratite upotrebu i promjene na vašoj koži. Ovo će pomoći da se pronađe veza. Pokušajte da eliminišete sve mliječne proizvode tokom izbijanja akni i fokusirajte se na rezultate. Obratite pažnju da li se stanje kože poboljšava, da li akne nestaju brže nego obično ili se stanje kože uopšte ne mijenja.

Imajte na umu da, pošto akne imaju tendenciju da dođu i nestanu, može biti potrebno mnogo vremena da se utvrdi da li vam isključivanje mliječnih proizvoda pomaže ili ne.

Koje mlijeko ne izaziva akne?

Za kožu sklonu aknama, pokušajte da zamijenite kravlje mleko manje rizičnim alternativama.

Mleko na bazi orašastih plodova

Umjesto životinjskog mlijeka, možete odabrati nemlečne opcije kao što je mleko od orašastih plodova. Mleko od badema, indijskog oraha i drugih orašastih plodova su sigurnija alternativa kravljem mlijeku. Ne sadrži hormone koji izazivaju akne. Nasuprot tome, mlijeko od orašastih plodova sadrži antioksidante i vitamin E, koji pomažu u uklanjanju slobodnih radikala koji izazivaju bore. Mleko od orašastih plodova je takođe bogato zdravim mastima i ima antiinflamatorna svojstva koja pomažu u smanjenju crvenila i upale povezanih sa aknama.

Birajte orašasto mlijeko bez dodatka šećera. Višak šećera može izazvati glikaciju, što dovodi do prekomjerne proizvodnje sebuma, što utiče na vezivanje vode. Dakle, osim što izaziva akne, glikacija može učiniti da koža izgleda dosadno i manje čvrsta.

Kozje mlijeko

Kozje mlijeko je bolja alternativa kravljem jer sadrži manje laktoze (mliječnog šećera). Zbog minimalnog sadržaja šećera, kozje mleko ne izaziva skokove insulina. Kozje mlijeko je manje alergeno od kravljeg jer sadrži 89% manje kazeina, glavnog proteina koji izaziva alergije.

Kozje mlijeko ima manje molekule masti od kravljeg mlijeka i stoga je mnogo lakše za varenje.

Jedina briga je da kozje mlijeko takođe može da sadrži hormone rasta. Zbog toga postoji mogućnost da će izazvati i akne.

Kokosovo mlijeko

Kokosovo mlijeko je još jedna alternativa kravljem mlijeku bez mleka i dobra opcija za kožu sklonu aknama. Pored svojih antiinflamatornih svojstava, kokosovo mlijeko je bogat izvor hranljivih materija za čišćenje kože kao što su magnezijum, kalijum i selen. Kokosovo mlijeko je takođe odličan izvor visokokvalitetnih zasićenih masti.

Akne su problem kože koji se teško liječi. Međutim, ako je uzrokovano nepravilnom ishranom, onda postaje mnogo lakše kontrolisati. Neke studije i rezultati istraživanja sugerišu da mliječni proizvodi mogu izazvati akne. Ali nemaju svi isto iskustvo, pa ako imate problema sa kožom, bolje je da se obratite dermatologu.

 

 

Izvor:DAN

Podijeli na:

Sport, Titogradske vijesti, top1

20.02.2025. u 21:13h

Titogradske vijesti, top1

20.02.2025. u 19:41h

Titogradske vijesti, top1

20.02.2025. u 16:37h

Skip to content