Foto: CBCG
Centralna banka Crne Gore (CBCG) je danas zvanično predala zahtjev Evropskom savjetu za plaćanja za priključenje platnim šemama Jedinstvenog područja plaćanja u eurima – SEPA.
Ovaj potez, kako su pojasnili iz banke, jedan je od ključnih operativno-tehničkih koraka u procesu prelaska na SEPA platne sisteme i omogućavanja bržih, jeftinijih i sigurnijih međunarodnih plaćanja iz Crne Gore počev od 6. oktobra 2025. godine, dana koji je Evropski savjet za plaćanja (EPC), kao krovno tijelo SEPA, predvidio za Dan operativne spremnosti.
“Podnošenje aplikacije na samom početku roka koji je EPC odredio za ovaj proces potvrđuje strateški pristup Centralne banke Crne Gore i spremnost sistema za priključenje SEPA platnim šemama, te visok nivo tehničke i regulatorne pripremljenosti, kao i efikasnu koordinaciju sa domaćim bankama i evropskim institucijama”, naveli su u saopštenju za medije.
CBCG će, kako su naveli, u narednim mjesecima nastaviti intenzivne aktivnosti, koordinaciju i vođenje procesa sa ciljem potpune pripreme bankarskog sistema za 6. oktobar 2025. godine, kako bi već od toga dana međunarodne transakcije iz i ka Crnoj Gori bile izvršavane u skladu sa EPC i SEPA pravilima.
Iz CBCG podsjećaju da je Crna Gora 21. novembra 2024. godine, postala članica SEPA geografskog područja.
“Time je stekla pravo da crnogorski bankarski sistem, na čelu sa Centralnom bankom započne proces pristupanja SEPA platnim šemama, koji podrazumijeva tehničku i regulatornu pripremu i formalnu proceduru aplikacije prema EPC-u. Današnja aplikacija CBCG odnosi se upravo na taj korak – priključenje konkretnim SEPA šemama, što je neophodan preduslov za omogućavanje međunarodnih plaćanja u SEPA formatu”, objasnili su iz banke.
Pristupanje SEPA sistemu, prema njihovim riječima, predstavlja značajan korak ka jačanju finansijske integracije Crne Gore sa Evropskom unijom, doprinosi konkurentnijem, sigurnijem i efikasnijem platnom prometu, te dodatno učvršćuje povjerenje građana, investitora i partnera u stabilnost i modernizaciju crnogorskog finansijskog sektora.
Izvor:CDM