Foto:Shutterstock
Alkohol je nekada teško izbjeći na slavljima. Pije se iz zadovoljstva, ali i u pokušaju da se na pogrešan način riješe životni problemi. Kada je u pitanju fizičko i psihičko zdravlje, mnogi stručnjaci naglašavaju da ne postoje bezbijedne doze alkohola.
Pacijenti sa lošom funkcijom jetre ne bi trebalo da piju alkoholna pića. Poseban oprez savjetuje se pacijentima sa dijabetesom.
Alkohol može da umanji ili poveća djelovanje medikamenata. Stručnjaci izdvajaju kao posebno loše kombinacije alkohola i još jednog bezalkoholnog pića.
Ne postoje sigurne doze alkohola
Ljekari će i najzdravijim osobama savjetovati, ako je moguće, uopšte da ne piju alkohol ili da svedu njegovu konzumaciju na najmanju mjeru. Praznici nekada mogu da budu posebno opterećujući za osobe sa dijabetesom, koje inače moraju da paze na vrste, kombinacije, količine namirnica koje jedu.
Smatra se da pacijenti sa dobro kontrolisanim dijabetesom mogu u vrijeme posebnih prilika da pojedu ograničene količine kolača ili torte, ali ako se svemu doda i neka čašica alkohola, moguće je da dođe do problema.
Dolazi do gubitka važnih minerala i vitamina
Kada popijemo veće količine alkohola nego što naše tijelo može da podnese, može da dođe do glavobolje, slabe orijentacije u prostoru, gubitka pamćenja, pospanosti, povraćanja. Alkoholna pića su veoma kalorična i daće nam neki kilogram viška, dok će u isto vrijeme doći do gubitka magnezijuma, kalijuma, cinka, može da se pojavi i manjak vitamina B grupe, bitnih za pravilan rad nervnog sistema.
Neće izazvati dijabetes, ali…
Alkohol ne može da izazove dijabetes, ali ako ga koriste pacijenti sa visokim šećerom, može da dođe do komplikacija, uglavnom u vidu pada šećera u krvi (hipoglikemije). Pacijenti sa dijabetesom mogu da popiju poneko piće, ali bitno je pri tome da vode računa o količini i vrsti alkohola, piše eKlinika.
Kada popijemo alkohol, on se iz probavnog trakta apsorbuje u krvotok i stiže do jetre, koja je centralna “laboratorija” organizma i glavni detoksikator. Alkohol može da se apsorbuje iz želuca i crijeva već posle 5 minuta od konzumacije, a jetra u prosjeku za 60 minuta metaboliše jedno alkoholno piće.
Posebno je opasno ako se brzo popiju veće količine alkohola, jer jetra nije u stanju da odjednom metaboliše alkohol.
Kada dolazi do naglog skoka šećera u krvi?
Alkohol ne podnosimo svi u istoj mjeri, muškarci i krupne osobe su nešto otpornije, nego žene i osobe sitnije građe. Alkohol uvijek “teško pada” na prazan stomak, dok s druge strane proteini i masnoće mogu da uspore resorpciju alkohola. U slučaju da piće pijemo naiskap dolazi do brzog skoka šećera u krvi. Alkohol se eliminiše iz organizma i izdahom, putem urina, znojem.
Posebno opasna kombinacija
Pošto je reakcija na alkohol individualna, neće sve osobe sa dijabetesom u istoj mjeri podnijeti alkohol. Sve zavisi od količine i vrste pića, procenta alkohola. Likeri su bogati šećerom, stručnjaci kao najgoru moguću kombinaciju za sve zdrave osobe, a posebno za pacijente sa hroničnim bolestima, izdvajaju mešanje energetskih pića sa jakim alkoholom.
Alkohol ima smirujući efekat na većinu osoba, dok je energetsko pića stimulans. Moguće je da ova kombinacija zavara tijelo, koje ne može da osjeti na vrijeme veće količine alkohola. Posle stimulativnog dejstva energetskog pića može da dođe do jake vrtoglavice, pospanosti, povraćanja.
Za oboljele od dijabetesa, pored navedenog, posebno je opasan i unos alkohola u jutarnjim satima, prije jela, pored energetskih pića, opasne su i kombinacije alkohola i voćnog soka ili gaziranog slatkog pića. U ovim situacijama može da dođe do pada šećera u krvi.
Šta posle konzumacije alkohola?
U slučaju da osobe sa dijabetesom odluče da popiju poneko piće, savjet je da prethodno provjere nivo glukoze. Prije spavanja mora da se pojede obrok, u toku noći ponovo da se kontroliše glukoza. Savjet je da se piju dovoljne količine vode, da imamo pri ruci slatkiš, u slučaju da dođe do pada šećera. Vrijednosti šećera bi trebalo pratiti u naredna 24 sata.
Prema preporukama Američkog udruženja dijabetičara (American Diabetes Association), pacijenti sa dijabetesom ne bi trebalo da piju alkoholna pića na prazan stomak, niti kada je šećer u krvi nizak.
Alkohol nije zamjena za obrok, niti izvor ugljenih hidrata. Ukoliko ipak odlučimo da popijemo poneko piće, savjetuju se ograničene količine razblaženih vina, piva sa malo alkohola.
Žene ne bi trebalo da piju više od jednog, a muškarci do dva pića.
Izvor:DAN