Foto:Shutterstock
Nutricionisti su uporedili više vrsta ribe i izdvojili one s najviše koristi za zdravlje, ali i one koje treba jesti umjereno zbog rizika koje nose po zdravlje.
Riba se dugo smatra poželjnim dijelom ishrane jer je zasitna, a često i nemasna te predstavlja dobar izvor proteina. Britanski NHS preporučuje najmanje dvije porcije sedmično kako bi se unijele omega-3 masne kiseline korisne za zdravlje srca i mozga, prenosi Daily Mail.
Konsultantska dijetetičarka i osnivač City Dieticians Sophie Medlin kaže da je skuša među najzdravijim izborima. Ova plava riba sadrži više omega-3 masnih kiselina nego druge vrste ribe, gotovo dvostruko više nego prosječni filet lososa, a bogata je i vitaminom B12. Ipak, kao i losos, ima više masti, uključujući i zasićene pa nije najbolji izbor za one koji strogo paze na kalorije.
Bakalar je, s druge strane, izdvojen kao vrlo dobar izbor za niskokaloričnu ishranu i mršavljenje. Medlin navodi:
“Bakalar je odličan izvor nemasnih proteina”, uz napomenu da sadrži i visoke nivoe joda, važnog za hormone koji upravljaju metabolizmom i srčanim ritmom. Njegov glavni nedostatak je znatno manji udio omega-3 masnih kiselina u odnosu na losos.
Brancin je preporučen kao kvalitetna bijela riba s dobrim udjelom proteina i omega-3, ali stručnjaci upozoravaju na živu. Medlin kaže:
“Brancin često sadrži više žive od drugih riba poput lososa i bakalara”.
Živa se nakuplja u tkivima riba i na određenim nivoima može biti toksična za ljude, uz probleme s vidom, koordinacijom i pamćenjem.
Losos je ocijenjen kao najbolji opšti izbor jer objedinjuje omega-3 masne kiseline, proteine, vitamin D, B12 i selen. Tuna je dobila slabiju ocjenu zbog mogućeg zagađenja živom, posebno kod većih vrsta.
Izvor:DAN


