Izgleda da je u Tivtu na snazi novi model „održivog turizma“ po kojem se plaže najbolje uređuju i “prihranjuju” bagerima i kamionima u dva sata ujutru, po mrklom mraku. Valjda je to novi segment turističke ponude grada za turiste sa nešto lakšim snom.
Nakon opravdanog bunta građana Tivta i prošlogodišnjih protesta na plaži Belane, ogoljen je potpuni slom sistema i apsurd u kojem Tivat danas živi. Iza ponoćnog građevinskog divljanja i “prihranjivanja” plaže stoji zakupac pod zaštitom Javnog preduzeća Morsko dobro, koji je, uzgred, kako doznajemo, u jeku sezone nakon obustave radova na šetalištu Belane odlučio da traži priključak za struju.
Ova situacija je ogledalo potpune nefunkcionalnosti i otvorenog političkog rata između nosioca vlasti u Opštini Tivat. Sa jedne strane predsjednika Opštine Željka Komnenovića, sa druge predsjednika Skupštine opštine iz redova NSD-a, čija partija suvereno upravlja JP Morsko dobro. I dok se oni javno prepucavaju, tjeraju inat jedni drugima i blokiraju grad svojom nefunkcionalnošću, ceh tog političkog cirkusa plaćaju građani koji ne mogu da spavaju u svojim kućama i turisti u skupo plaćenim apartmanima. Sinoć, u noći između 21. i 22. juna, teška mehanizacija, kamioni i bageri, divljala je, rovarila i pravila buku sve do 3 sata ujutru na plaži Belane. I kako nam građani javljaju, ovo nije prvi put!
Evropski savez postavlja pitanja i Opštini i Morskom dobru:
Dokle će JP Morsko dobro, pod patronatom NSD-a, da štiti zakupce koji krše zabranu gradnje, uništavaju javnu infrastrukturu i maltretiraju građane Tivta usred juna mjeseca?
Kako je moguće da je Opština Tivat toliko nemoćna da zbog unutrašnjih sukoba i političkih opstrukcija ne može na sopstvenoj teritoriji da uvede komunalni red i spriječi divljanje zakupca? Đe je sinoć bila komunalna policija da zaustavi mehanizaciju i zaštiti mir građana na Belanima?
Ovakav institucionalni haos i političko prebacivanje odgovornosti šalju katastrofalnu sliku o Tivtu kao elitnoj turističkoj destinaciji. Dok se građanima koji nemaju zaštitu političara na vlasti ili bogatih moćnika rigorozno pišu kazne za sitnice, pojedini zakupci pod političkom zaštitom očigledno imaju dozvolu da rade šta hoće, pa makar to bilo i bagerisanje u tri ujutru. Postavlja se i pitanje da li je cjelokupan posao i zakonit. Čemu radovi onda u mrkloj noći?
Evropski savez neće nijemo posmatrati ovako bahato ponašanje. Građani Tivta u nama imaju i imaće čvrst oslonac i zaštitu. Zahtijevamo hitnu i transparentnu reakciju nadležnih državnih i lokalnih inspekcija, hitno ispitivanje cijelog slučaja i rješavanje ovog institucionalnog javašluka koji Tivat polako pretvara u Divlji zapad. Politika svršenog čina poput slučaja nasipanja mora i devastacije u Baošićima, nelegalnih ponti na Opatovu, i sl. neće prolaziti. Ista su svi pašta.


