Lazović: Preusmjeravanjem dijela zaposlenih iz javnog u realni sektor podstiče se preduzetništvo i otvaranje novih radnih mjesta

Radio Titograd

13.02.2025, 11:43h

3 min

Foto: PR Centar

 

Strateško sprovođenje reformi, uz podršku digitalizacije i partnerstvo sa privredom, može omogućiti efikasnije poslovanje i preusmjeravanje dijela zaposlenih iz javnog sektora ka realnom sektoru ili preduzetništvu, čime bi se dugoročno poboljšalo tržište rada, ocijenio je zamjenik generalnog sekretara te asocijacije, Filip Lazović.

On je, gostujući u jutarnjem programu Televizije Crne Gore povodom Foruma Biznis agenda 2025, kojeg UPCG organizuje 20. februara, kazao da je pitanje smanjenja broja zaposlenih u državnoj administraciji izuzetno izazovno, prije svega za donosioce odluka i predstavnike Vlade.

„Svjesni smo da Crna Gora ima prekomjeran broj zaposlenih u javnoj administraciji, što ne bi bio problem da je ta uprava efikasna. Nažalost, trenutno nije na nivou servisa građanima i privredi kakav bi trebalo da bude. Ključno je strateški postaviti reforme kako bi se dio zaposlenih u javnom sektoru preusmjerio ka realnom sektoru ili postao preduzetnički aktivan, što bi dugoročno poboljšalo tržište rada“, smatra Lazović.

Ukazao je da je jedan od problema i preveliko povećanje zarada u javnoj upravi, koje privreda ne može pratiti.

„Ovaj nesklad dovodi do problema konkurentnosti u zapošljavanju i mora se riješiti planskim pristupom. Biznis agenda Unije poslodavaca bavi se ovim pitanjem, naglašavajući potrebu za efikasnijom javnom upravom i reformama u regulatornom okviru, obrazovanju i borbi protiv sive ekonomije“, naveo je Lazović.

Istakao je da se ključna preporuka Unije poslodavaca odnosi na kadrovsku politiku u javnoj upravi i povećanje njene produktivnosti.

„Digitalizacija je neophodna kako bi se omogućilo efikasnije poslovanje, a privreda može biti partner u ovom procesu. Primjer telekomunikacionih kompanija, koje su u potpunosti digitalizovale komunikaciju sa korisnicima, pokazuje da je moguće isto učiniti i u državnim organima“, rekao je Lazović.

Pojasnio je da uloga poslodavačkih organizacija u donošenju odluka zavisi od oblasti i institucionalne volje.

„Cilj Unije poslodavaca je da bude aktivno uključena u procese koji utiču na privredu i poslodavce. Gdje god smo uključeni, djelujemo kao partneri s ciljem unapređenja poslovnog ambijenta, što direktno doprinosi razvoju privrede i jačanju crnogorskog društva“, kazao je Lazović.

Govoreći o prioritetnim zakonskim izmjenama i unapređenju regulatornog okvira, Lazović je kazao da je tu ključan Zakon o inspekcijskom nadzoru, koji bi omogućio efikasniju borbu protiv sive ekonomije i obavezao neregistrovane privredne subjekte da legalizuju svoje poslovanje.

„Takođe je važna digitalizacija javne uprave kako bi se povećala njena efikasnost i smanjili administrativni troškovi, ali i reforma obrazovnog sistema sa fokusom na praktična znanja i cjeloživotno učenje kako bi se omogućila brža prilagodljivost radne snage potrebama tržišta“, rekao je Lazović.

Istakao je da u narednom periodu očekuju da u saradnji sa Vladom i sindikatima pronađu rješenja koja će donijeti benefite svim stranama.

Govoreći o forumu Biznis agenda, Lazović je kazao da će se tokom tog skupa čuti važne poruke.

„Planirano je da započnemo sa Biznis forumom u prvom dijelu dana, dok ćemo u drugom dijelu na svečan način obilježiti Međunarodni dan socijalne pravde. Tokom prvog dijela foruma predstavićemo našu Biznis agendu, dokument na kojem smo radili uz podršku Međunarodne organizacije rada“, naveo je Lazović.

Kazao je da očekuju prisustvo međunarodnih partnera, predstavnika ambasada, kao i potvrđene dolaske predstavnika Vlade, uključujući premijera Milojka Spajića i ministre.

„Takođe, prisutni će biti poslodavci i naši ostali partneri. Ovaj skup je prilika da pošaljemo jasne poruke i označimo početak našeg djelovanja po Biznis agendi. Iako ona sadrži inovirane preporuke, suštinski problemi biznisa ostaju nepromijenjeni godinama, pa i decenijama unazad. Preporuke će se, uz određene korekcije u skladu sa tehnološkim razvojem i izazovima Industrije 4.0, fokusirati na rješenja u kontekstu savremenih potreba“, istakao je Lazović.

Najavio je da će u drugom dijelu skupa, povodom Međunarodnog dana socijalne pravde, dodijeliti nagrade poslodavcima koji su pokazali izuzetnu društvenu odgovornost.

„Nagrade će biti dodijeljene u tri kategorije: briga za zajednicu, briga za zaposlene i briga za životnu sredinu. Time želimo da istaknemo doprinos poslodavaca u Crnoj Gori, koji, osim što finansiraju funkcionisanje državne administracije, čine i značajan napor ka unapređenju društva“, rekao je Lazović.

 

 

Izvor:CDM

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2

13.02.2025. u 15:53h

Titogradske vijesti, top1

13.02.2025. u 14:04h

Skip to content