Japanski sake uvršten na Uneskov popis nematerijalne kulturne baštine

Radio Titograd

06.12.2024, 06:19h

< 1 min

Foto:Pixabay

 

UNESCO je u srijedu priznao japanski drevni proces kuvanja sakea kao “nematerijalnu kulturnu baštinu”, za koju se proizvođači nadaju da će podstaknuti globalno zanimanje za tradicionalno pirinčano vino kojemu je popularnost kod kuće oslabila.

Naravno, japanski predstavnici na sastanku UNESCO-a u Paragvaju obilježili su ovu priliku isprobavanjem sakea.

Napitak se pravi nekoliko nedjelja fermentacijom mješavine pirinča, vode, kvasca i šarene plijesni poznate kao ‘koji’, u procesu sličnijem proizvodnji piva nego vina. Piće se može poslužiti toplo, hladno ili na sobnoj temperaturi.

Premda sake igra značajnu ulogu u japanskom društvu i tradiciji i često se poslužuje tokom ceremonija i posebnih obroka, potražnja za ovim pićem u zemlji pala je, dok međunarodna potražnja raste.

Proizvođači sakea nadaju se da će UNESCO-vo priznanje ubrzati njegov izvoz i oživjeti interes kod kuće.

„Jako smo srećni“, rekao je stalni predstavnik Japana pri UNESCO-u Takehiro Kano.

„Međunarodnim priznanjem obnoviće se interes Japanaca za ovo područje, a to bi moglo podstaknuti veći zamah za prenošenje ovih vještina i znanja na sljedeće generacije“.

UNESCO, obrazovna, naučna i kulturna agencija Ujedinjenih naroda, uvrštava prakse, umjetnička djela ili vještine na svoj popis nematerijalne kulturne baštine kako bi podstaknula njihovo očuvanje za buduće naraštaje.

Predstavnici UNESCO-a takođe su odobrili austurijsku kulturu jabukovače u Španiji i izradu divovskih bačvi u Gvatemali, među ostalim predmetima i praksama prihvaćenim za popis u srijedu.

 

 

Izvor:RTCG

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 09:24h

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 08:55h

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 08:51h

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 08:08h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 06:59h

Skip to content