Kavarić: Nije imunizovana ni trećina najmlađe djece

Radio Titograd

02.09.2024, 08:15h

4 min

Foto: UGC

 

Što su godišta mlađa, a time i osjetljivija na male boginje, obuhvat MMR vakcinom je nepovoljniji tako da među djecom rođenom 2021. godine je 55,4 odsto, među onom rođenom 2022. obuhvat je 32,1 odsto, a među djecom rođenom u prvih sedam mjeseci prošle godine obuhvat iznosi 13,8 odsto, kaže Kavarić

Epidemija morbila u Crnoj gori izuzetno je opasna po zdravlje i živote najmlađih građana Crne Gore. S obzirom na razloge koji su doveli do epidemije a time i ugrožavanja zdravlja naše djece, opasnost ima jos veći značaj jer definitvno se može zaključiti da nemar i nebriga, površnost, indolentnost čitavog društva prema veoma lošim obuhvatima vakcinacije protiv morbila može i dovelo je do toga da ovog dana strijepimo od noviih slučajeva malih boginja koje ulaze u grad po grad, ocijenio je za Pobjedu predsjednik Asocijacije za preventivnu pedijatriju Crne Gore Nebojša Kavarić.

PODACI

Prema podacima IJZ, ističe doktor Kavarić, ukupni trenutni obuhvat imunizacijom jednom dozom MMR vakcine među predškolskom djecom je nešto manji od 60 odsto.

“Djeca rođena 2018. godine imaju obuhvat 83 odsto, za generaciju 2019 obuhvat je 76,7 odsto, a među djecom koja su 2020. godište obuhvat je 69,7 odsto. Što su godišta mlađa, a time i osjetljivija na male boginje, obuhvat MMR vakcinom je nepovoljniji tako da među djecom rođenom 2021. godine je 55,4 odsto, među onom rođenom 2022. obuhvat je 32,1 odsto, a među djecom rođenom u prvih sedam mjeseci prošle godine obuhvat iznosi 13,8 odsto”, kaže Kavarić.

Ističe da nista preče i ništa vrijednije nije od dječje zdravstvene sigurnosti i bezbjednosti. Dodaje da bi svima preporučio vakcinu, te da ne osuđuje one koji su protiv vakcine.

“Roditelji su roditelji. I jedni i drugi. Siguran sam da su uvjereni da rade najbolje za svoju djecu. Samo sto u slučaju roditelja koji nisu vakcinisali djecu pogrešan postavljen pristup imunizaciji, zasnovan na pogrešnim osnovama daje porazan rezultat da su u jeku epidemije prinuđeni da strijepe za zdravlje i život svog djeteta. Samo budite roditelji i štitite i zaštitite svoju djecu. Od svih opasnosti. Pa i od zaraznih opasnih bolesti kakvi su morbili. Sve drugo je jednostavno i sastoji se od nekoliko koraka do najbližeg doma zdravlja”, poruka je roditeljima.

IJZ, kaže doktor, dao je jasne preporuke iza kojih stoji medicinska strucna zajednica u Crnoj Gori.

“Razmotriće se preporuka da djeca prime drugu dozu MMR vakcine najmanje mjesec nakon primanja prve, s obzirom na to da se potpuno vakcinisanima smatraju samo osobe koje su primile dvije doze. Takođe, u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije, preporučice se primanje prve doze vakcine već u uzrastu od šest do 12 mjeseci. Za osobe koje nijesu potpuno vakcinisane, ili nemaju dokaz da su preležale morbile, preporučuje se,da izbjegavaju putovanja u oblasti sa registrovanim slučajevima obolijevanja”, kaže Kavarić.

PRENOŠENJE

Male boginje su akutno, zarazno, virusno oboljenje koje izaziva virus malih boginja (Morbilli virus). Od malih boginja mogu oboljeti osobe koje nijesu preležale male boginje ili nijesu vakcinisane. Iako se Male boginje smatraju dječjom bolešću mogu oboljeti osobe svih uzrasta ako su nevakcinisane i osjetljive . Imunitet nakon preležane bolesti kao i nakon potpune vakcinacije se smatra dugotrajnim, najčešće doživotnom, ističe Pobjedin sagovornik.

Virus malih boginja, dodaje, brzo i lako se širi kao požar, sa zaraznih na osjetljive osobe. Najčešće putem vazduha – preko kapljica koje nastaju prilikom kašljanja i kijanja ili direktnim kontaktom sa nosnim ili ždrelnim sekretom zaraženih osoba. Rjeđe se bolest prenosi preko predmeta koji su svježe zagađeni nosno-ždrijelnim sekretom. Kolektivni boravci djece su idealni za širenje morbila, smatra Kavarić.

MIJENJATI ZAKON

Institut je preporučio da djecu koja nisu vakcinisana ne idu u vrtić i škole, ali Zakon ne poznaje tu odrednicu. Kavarić smatra da bi zakonsku i podzakonsku regulativu trebalo dopuniti i unaprijediti.

“Kao i svi profesionalci iz ove oblasti, smatram da obaveznost vakcinacije pa i protiv morbila mora biti suštinska, a ne deklarativna i Asocijacija za preventivnu pedijatriju Crne Gore , na cijem sam čelu, se snažno zalaze upravo za suštinsku obaveznost imunizacije. Nisam pristalica represivnih mjera u medicini pa i kad je vakcinacija u pitanju. Stimulativne i motivišuće mjere bi bio pravi naziv a i cilj tih navedenih mjera. Zakonsku i podzakonsku regulativu treba dopuniti i unaprijediti na takav nacin da kontinuirano i brzo podigne obuhvat vakcinacijom, po ugledu na zemlje u kojima je u ovom trenutku obuhvat vakcinacijom, pa i protiv morbila, preko 95 odsto”, ocjenjuje on.

Mjere koje su napisane u dokumentima, kako kaže, odgovarajuće su i primjerene, medjutim, kako dodaje, njihova praktična primjena i djelovanje su posebni izazov i mogući razlog za nepovoljni razvoj epidemioloških prilika kad je aktuelna epidemija morbila u Crnoj Gori u pitanju.

“Ponoviću, epidemija morbila u Crnoj Gori je izuzetno negativan događaj od nacionalnog značaja za našu državu. Nadam se da su svi u Crnoj Gori, od baze do vrha, to shvatili i da će tako i djelovati i da ćemo to i vidjeti i osjetiti kroz svakodnevnu prisutnost apela, poziva i edukativno motivišućih sadržaja u medijima, kao i kroz aktivnost i podrsku, usmjerenu ka onima koji imunizaciju i kontrolu epidemije treba da omoguće i sprovedu. To su pedijatrijski timovi u domovima zdravlja sa jedne strane i roditelji sa druge strane”, poručuje on.

APEL

Poziva širu akademsku zajednicu, sve javne ličnosti iz svijeta kulture, sporta, biznisa, civilni sektor, vjerske zajednice , sve dobre ljude da javno podrže mjere i pozovu roditelje na vakcinaciju.

“Ništa preče nema od dječjeg zdravlja”, zaključuje Kavarić.

Radionice za roditelje nevakcinisane djece

Dom zdravlja Glavnog grada organizovao je radionice za roditelje nevakcinisane djece kako bi ih motivisao i ukazao na značaj redovne vakcinacije.

“3. i 5. septembra u terminu od 18 do 18:45 sati u zdravstvenom objektu Nova Varoš, u savjetovalištu za mlade Dom zdravlja Podgorica organizovaće radionicu za roditelje i staratelje djece koja nisu primila sve vakcine iz redovnog kalendara imunizacije. Cilj radionice je da se dobiju sve potrebne informacije o značaju redovnog vakcinisanja djece i rizika, ukoliko se iste ne daju pravovremeno ili se odbijaju”, saopšteno je iz te zdravstvene ustanove.

Apeluju na sve roditelje i staratelje da se odazovu u što većem broju i da razriješe sve dileme koje imaju u vezi MMR vakcine i donesu odluku koja je u najboljem interesu njihovog djeteta, a to je, kako kažu, redovna vakcinacija.

Takođe, organizovali su i vakcinaciju vikendom za djecu, bez zakazivanja.

 

 

Izvor:Portal Analitika

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2

07.01.2025. u 13:45h

Titogradske vijesti, top2

07.01.2025. u 12:48h

Titogradske vijesti, top2

07.01.2025. u 12:41h

Titogradske vijesti, top2

07.01.2025. u 10:31h

Titogradske vijesti, top2

07.01.2025. u 10:24h

Titogradske vijesti, top2

07.01.2025. u 10:18h

27.12.2024. u 18:09h

27.12.2024. u 18:09h

Skip to content