Foto: Screenshot/ Radio Capodistria
U subotu naveče, 29. marta, na prozorima zgrade u Corso Verdiju, u središtu Gorizije, pojavile su se jugoslavenske zastave s crvenom zvijezdom. Zastave su bile obješene na prozorima prvog sprTa zgrade smještene uz gradski park. Autori inicijative u početku su bili nepoznati, a sam čin izazvao je brojne negativne reakcije građana i brzu osudu gradskih vlasti, piše Radio Capodistria.
Gradska uprava oštro je osudila događaj, nazvavši ga “bijednom gestom” i optuživši nepoznate počinioce za veličanje jednog od istorijskih totalitarizama. “Ko god da su provokatori, sami su se razotkrili”, poručili su iz Grada.
Iako se u početku nije znalo ko stoji iza akcije, 24 sata kasnije otkriveno je da je riječ o inicijativi udruženja za podsticanje društvenih aktivnosti “Agorè”, koja djeluje upravo u toj zgradi i organizuje izložbe i događaje.
“Odlučili smo izložiti zastave povodom zatvaranja naše posljednje izložbe”, rekli su za dnevni list Il Piccolo. “Daleko od toga da slavimo to istorijsko razdoblje – riječ je o filološkoj rekonstrukciji, ako baš hoćete, umjetničkom činu”, dodali su.
Njihovo objašnjenje nije bilo dovoljno da zaustavi talas polemika, naročito u kontekstu osjetljive političke klime u Goriziji, gradu koji se posljednjih mjeseci našao u fokusu medija ne samo zbog titule Evropske prijestonice kulture (GO!2025) već i zbog niza kontroverzi. Među njima su i odbijanje ukidanja počasnog građanstva Musoliniju, rasprave o natpisu “Tito” na brdu Sabotino te proslave vezane uz fašističko postrojenje X MAS.
Provokacija ili?
U tom kontekstu mnogi su izložbu zastava doživjeli kao naivnu ili čak neiskrenu provokaciju.
“Možda bi se moglo reći da su korisni idioti, ali ne, to su jednostavno idioti”, napisala je Liga Nazionale iz Gorizije na društvenim mrežama.
Još oštriji bio je Masimiliano Lakota, predsjednik Unije Istrijana, koji je optužio gradonačelnika Rodolfa Zibernu, već ranije kritikovanog zbog X MAS ceremonije i odnosa prema Musolinijevom počasnom građanstvu.
“Ne treba se čuditi. Ako veličate Milojku i opravdavate slavenske partizane, normalno je da se pojave jugoslavenske zastave. Moralni krivac za sve to je gradonačelnik Ziberna, niko drugi. Upravo je taj stav ono što je doista bijedno”, poručio je Lakota.
Gorizia i Nova Gorica – jedan grad, dvije države
Gorizia je grad na krajnjem sjeveroistoku Italije, uz samu granicu sa Slovenijom. Istorijski, grad je bio jedinstvena cjelina, ali je nakon Drugog svjetskog rata podijeljen – istočni dio pripao je tadašnjoj Jugoslaviji, a danas je to slovenska Nova Gorica, dok je zapadni dio ostao u Italiji kao Gorizia.
Danas ta dva grada, iako odvojena državnom granicom, funkcionišu sve više kao jedna prekogranična zajednica – posebno otkako su i Italija i Slovenija članice Šengenskog prostora. Upravo zbog te povezanosti i složene istorije, simbolika jugoslavenskih obilježja u Goriziji izaziva posebnu političku i emotivnu težinu.
Godine 2025. Gorizia i Nova Gorica zajedno nose titulu Evropske prijestonice kulture, što dodatno stavlja fokus na njihov zajednički identitet – ali i na istorijske tenzije koje još uvijek tinjaju.
Izvor:CDM