Foto:Guliver
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je da je situacija u Evropi opasna i na pragu rata. Građani Evrope moraju da dignu svoj glas, inače će evropski lideri zakoračiti u rat, rekao je Orban. Ukrajinski sekretar Savjeta za nacionalnu bezbjednost i odbranu Rustem Umerov izjavio je da će Ukrajina i Rusija nastaviti razmjenu zarobljenika, očekuje se da će biti oslobođeno 1.200 Ukrajinaca iz ruskog zarobljeništva.
Ruska PVO oborila 57 ukrajinskih dronova
Ruska protivvazdušna odbrana (PVO) oborila je 57 ukrajinskih dronova tokom noći iznad ruskih regiona, saopštilo je jutros Ministarstvo odbrane Rusije.
U saopštenju se precizira da su 23 ukrajinska drona oborena iznad Samarske oblasti, 17 iznad Volgogradske, a po pet iznad Saratovske i Rostovske oblasti.
Ističe se da su po tri drona oborena iznad Kurske i Voronješke oblasti, a jedan iznad Brjanske.
U Volgogradu su u napadima ukrajinskih dronova povrijeđene tri osobe, a oštećene su dvije stambene zgrade.
Fidan: Neposredni pregovori Ukrajine i Rusije mogli bi da se održe u Turskoj
Turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan izjavio je da bi neposredni pregovori između Ukrajine i Rusije mogli da se održe u Turskoj.
“Rat između Ukrajine i Rusa će se na kraju završiti pregovorima. Oni moraju da se održe u Turskoj, jer je to jedino mjesto prihvatljivo za obje strane”, rekao je Fidan.
Naveo je da rat u Evropi traje već četiri godine i da se njegov globalni uticaj “duboko osjeća”, te da se borbe moraju konačno okončati.
“Mislim da ovaj rat sada prolazi kroz svoju najgoru tačku. Zato što su obje strane fokusirane na uništavanje transportne i energetske infrastrukture. Sada se pretvorio u rat dronovima. Niko ne može nikuda da se pomjeri, napreduju samo oni koji ne računaju na gubitke”, istakao je šef turske diplomatije.
Naglasio je da su ruski “dobici” na frontu donijeli ogromne gubitke i da bi Rusija trebalo da razmišlja o miru.
“Problem je to što nijedna strana ne može otvoreno da izrazi svoju želju za pregovorima – jer ne želi da izgleda slaba u očima druge. Rat mora da se završi. Vjerujemo da su pregovori neizbježni. Lično, vjerujem da će se pregovori nastaviti. Naravno, ne možemo ulaziti u detalje. To se može desiti u Turskoj, može se desiti negdje drugdje, ali vjerujem da će ovaj mir definitivno doći”, zaključio je Fidan.
Ruski napadi ne prestaju
Sukobi na frontu ne prestaju. Rusija je napala vojni aerodrom i objekat energetske infrastrukture koji podržava ukrajinski vojnoindustrijski kompleks.
S druge strane, ukrajinske snage su pogodile rafineriju nafte Rjazanjski, radarsku stanicu Nebo-U, vojni ešalon i nekoliko mjesta gdje su bili koncentrasani Rusi.
Oleksij Kuleba, zamjenik ukrajinskog premijera zadužen za infrastrukturu, rekao je da su ruski napadi na željezničku mrežu u posljednja tri mjeseca – utrostručeni.
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je da će evropski lideri zakoračiti u rat ukoliko građani Evrope ne podignu svoj glas.
Govoreći o ratu u Ukrajini, Orban je rekao da ni Rusija ni Ukrajina trenutno nisu spremne za mir i da je potrebno mobilisati velike sile da utiču na pregovore.
Evropska finansijska institucija “Euroclear”, koja upravlja zamrznutim ruskim sredstvima u Evropi, upozorila je da ne isključuje mogućnost pokretanja pravne tužbe protiv Evropske unije ukoliko dođe do konfiskacije tih sredstava.
Izvor:CDM


