U sali hotela “Onogošt” održano je veče sjećanja na narodnog heroja Milinka Đurovića.

Radio Titograd

09.12.2024, 12:20h

4 min

Foto:SUBNOR

 

U sali hotela “Onogošt” održano je veče sjećanja na narodnog heroja  Milinka Đurovića. Organizatori  su  SUBNOR i antifašisti Crne Gore, UBNOR i antifašisti  Nikšić i porodica Đurović  iz Zagrada u Župi nikšićkoj.
Đurović, narodni heroj, general-pukovnik, prvoborac, nosilac Partizanske spomenice, rođen je 15. aprila 1910. godine, u selu Zagrad – Župa nikšićka. Predan i aktivan komunista,  radio je na formiranju  ustaničkih jedinica  tokom opšenarodnog  Trinaestojulskog ustanka, da  bi kasnije postao prvi komesar tek ustanovljenog Nikšičkog partizanskog odreda.
“Može li biti veća čast nego biti na čelu takvog jednog odreda, koji je uz, durmitorski,   u drugom svejtskom ratu, izjedrio 39 narodnih heroja,  među kojima i Milinka Đurovića “ istakao  je istoričar Vukota Vukotić.
Milinko Đurović, revolucionar novije istorije Crne Gore, heroj u ratu, velikan u miru, ne smije  biti zaboravljen, ne samo od savremenika, već i budućih generacija.
“Bez Milinka Đurovića, bez njemu sličnih, danas ne bi bilo nas, ni  države Crne Gore, čiju nezavisnost su oni obnovili. Teško je biti  Milinko Đurović, ali svako od nas može biti pošten građanin, poštovalac rodne grude, dati za nju ono što je dužan,  jer stari Latini su rekli “Patria prima cura” istakao je dr  Radovan Radonjić.
Đurović, aktivan u radu SKOJ-a i KPJ, bio je narodni poslanik u  dva saziva Skupštine SR Crne Gore. Napisao je više tekstova i rasprava s tematikom iz NOR i o radu partijskih organizacija. Bio je urednik  Zbornika – Sutjeska, Četrdeset godina KPJ i Peta proleterska. Od 1962. godine bio je predsjednik Redakcije Istorije Crne Gore. Bio značajan akter brojnih društveno-političkih skupova u Crnoj Gori, odnosno Nikšiću.
“Jako mi je drago što je porodica Đurović skupa sa nama, antifašistima odlučila da se prisetimo velikog čovjeka i revolucionara Milinka Đurovića. Moram isteći da je Nikšićka Župa uvijek bila na bastionu slobode, u borbi protiv zavojevača, protiv Turaka, srpske okupacije i u borbi protiv fašista i domaćih izdajnika u kojoj su prednjačili narodni heroji Milinko Đurović, njegov rođak Milosav, Danilo i Dušan Bojović i Petar Jovanović.
“Sretna je porodica koja je iznjedrila ovakvog čovjeka kakav je bio Milinko Đurović, predratni pravnik, veliki revolucionar i poslijeratni rukovodilac”,  istakao je Slobodan Bato Mirjačić predsednik UBNOR-a i antifašista Nikšića .
Milinko  je ostavio neizbrisiv  trag u rodnom kraju, u selu Zagrad – Župa nikšićka. Zavičaju nakon penzionisanja, često se vraćao.
“Ostala je  upečatljiva jedna misao Milinka Đurovića: “U tmurnim vremenima nije problem izabrati stranu, uvijek treba biti na strani naroda” kazao je, u ime porodice Đurović,  Radonja  Đurović. Podsjetio da  je porodica Đurović, odnosno bratstvo Đurovića sa Zagrada (Župa), koja je u uoči  drugog svetskog rata imala 12 kuća, dala dva narodna heroja Milinka i Milisava Đurovića, kao i  Daru Mrvaljević, rođena Đurović nosioc Partizanske spomenice, rođena Đurović.
Na  životnu biografiju  Milinka Đurovića, antifašiste, osvjedočenog borca za slobodu  borca  podsjetio je generalni sekretar SUBNOR-a i antifašista Crne Gore Dragan Mitov Đurović.
“Ovo  veče je prilika da se prisjetimo, da još jednom kažemo, da su poruke te generacije znakovi pored puta za budućnost, ne samo spomenici prošlosti. A na jednom od tih spomenika prošlosti piše :” Život prolazi dijela ostaju“, neka traje i živi dijelo Milinka Đurovog Đurovića, uz naše puno poštovanje  i lijepo sjecanje na slobodara, narodnog heroja i generala”, rekao je Đurović.
Prikazan je i film Sjećana Milinka Đurovića, iz 1976 godine. TV Titograd.
Milinko Đurović, nosilac  ordena Narodnog heroja, Partizanske spomenice 1941. i drugih brojnih odlikovanja, umro je 3. decembra 1988. Godine, a sahranjen je u Aleji narodnih heroja na Novom groblju u Beogradu.
  BIOGRAFIJA (kratak osvrt)

Milinko Đurović (1910-1988) bio je narodni heroj i general-pukovnik, nosilac Partizanske spomenice i politički komesar Nikšićkog i Durmitorskog partizanskog odreda, zatim politički komesar udarnog bataljona prve partizanske udarne jedinice u Crnoj Gori.

Rođen je 15. aprila 1910. godine, u selu Zagrad – Župa, u porodici Đura Đurovića. Gimnaziju je završio u Nikšiću, a Pravni fakultet u Beogradu, na kojem je diplomirao 1938. godine. U članstvo Komunističke partije Jugoslavije (KPJ) primljen je 1936. godine. Učestvovao je kao delegat na Kongresu antifašističke omladine Evrope u Parizu.

Početak Aprilskog rata, 1941. godine ga je zatekao u Beogradu, a nakon dolaska u Nikšić kapitulacija Jugoslovenske vojske.

Nakon okupacije Jugoslavije, ostao je u Crnoj Gori i stavio se na raspolaganje Pokrajinskom komitetu KPJ za Crnu Goru i Boku. U toku Trinaestojulskog ustanka radio je na stvaranju ustaničkih jedinica. Učesnik je Narodnooslobodilačke borebe na mnogim frontovima u Jugosalviji.

Nakon rata, prvo je bio pomoćnik načelnika Političke uprave JA, a od aprila 1947. do 1949. godine politički komesar armije i Sarajevske vojne oblasti. Od 1949. do 1953. godine zamjenik je načelnika Glavne političke uprave JA. Od 1955. do 1965. godine bio je načelnik je Vojno-izdavačkog zavoda. Završio je Višu vojnu akademiju JNA. U čin general-pukovnika unaprijeđen je 1963, a penzionisan je 1965. godine. Bio je član Opunomoćstva CK KPJ za JNA od njegovog osnivanja do 1953. godine. Na Šestom i Sedmom kongresu SKJ biran je za člana Revizione komisije SKJ.

Napisao je više tekstova i rasprava s tematikom NOR-a i o radu partijskih organizacija. Bio je urednik zbornika – Sutjeska, Četrdeset godina KPJ i Peta proleterska. Dva njegova teksta nagrađena su od Sekretarijata za narodnu odbranu, a kao urednik Zbornika sjećanja Sutjeska nagrađen je od Saveznog odbora SUBNOR-a Jugoslavije.

Od 1962. godine bio je predsjednik Redakcije Istorije Crne Gore.

U dva saziva Skupštine SR Crne Gore bio je narodni poslanik.

Bio je značajan akter na brojnim društveno-političkim skupovma u Crnoj Gori, odnosno Nikšiću, kao i u svom zavičaju Zagradu, Župi.

Umro je 3. decembra 1988. godine u Beogradu i sahranjen je u Aleji narodnih heroja na Novom groblju.

Nosilac je Partizanske spomenice 1941. i drugih jugoslovenskih odlikovanja među kojima su Orden ratne zastave, Orden partizanske zvezde sa zlatnom zvezdom i dr.

Ordenom narodnog heroja je odlikovan 13. jula 1952. godine.      

Autor:Radiotitograd.me

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 09:24h

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 08:55h

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 08:51h

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 08:08h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 06:59h

Skip to content