U policiji 13,8 odsto žena, EU traži veću zastupljenost

Radio Titograd

15.12.2024, 08:13h

2 min

Foto:RTCG

 

Žene su tradicionalno bile nedovoljno zastupljene u policijskim službama na zapadnom Balkanu, posebno na rukovodećim pozicijama. Situacija nije mnogo drugačija ni danas, navodi se u izvještaju Globalne inicijative za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala (GI-TOC). U crnogorskoj policiji, ističe se, tek nešto više od 13 odsto su žene.

Zastupljenost žena u organima za sprovođenje zakona u zemljama Zapadnog Balkana je često ispod prosjeka Evropske unije od 18,5%, naveli su iz Globalne inicijative.

Policijski posao je obično bio vezan za muškarce, pojašnjava se u izvješaju, i to ne samo na Balkanu.

“Ali to se mijenja u nekim zemljama u regionu, djelimično podstaknuto procesom pristupanja EU. U pogledu službi tužilaštva, neke zemlje zapadnog Balkana prevazilaze standarde EU kada je u pitanju ukupna rodna zastupljenost. Međutim, i u policiji i u tužilaštvu, postoji nedostatak žena na rukovodećim pozicijama. Izazov će biti osnažiti žene u ovim sektorima da poboljšaju rodni paritet i poboljšaju operativnu efikasnost policije i tužilaštava”, navodi se u izvještaju GI-TOC.

Na zapadnom Balkanu, kao i u mnogim djelovima svijeta, ističe se, policija je dugo bila profesija u kojoj dominiraju muškarci.

“Ovo je djelimično zbog preovlađujućih stereotipa o rodu i policiji, posebno da je ovo konfrontacijski i fizički zahtjevan posao koji zahtijeva snagu, autoritet i otpornost. Kao rezultat toga, žene su tradicionalno bile nedovoljno zastupljene u policijskim službama na zapadnom Balkanu, posebno na rukovodećim pozicijama”,ocjenjuje se u izvještaju GI-TOC.

Veća zastupljenost žena u policiji nije samo odraz promjenjivih stavova u društvu i prema policiji, već je podstaknuta i procesom pridruživanja EU i širim međunarodnim obavezama kao što su  je Agenda za održivi razvoj 2030.

“Međutim, zastupljenost žena u organima za sprovođenje zakona u zemljama Zapadnog Balkana je često ispod prosjeka EU od 18,5%. Prema nedavnom istraživanju Globalne inicijative za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala, Srbija i Sjeverna Makedonija premašuju prosjek EU, pri čemu žene čine 27% i 21% njihovih nacionalnih snaga. Međutim, Kosovo (14,8%), Albanija (14,3%) i Crna Gora (13,8%) su ispod prosjeka, a Bosna i Hercegovina znatno zaostaje sa samo 9% policijskih snaga koje čine žene”, istaknuto je.

Žene su posebno nedovoljno zastupljene na rukovodećim pozicijama. U Albaniji, deset odsto direktora policije su žene, dok je procenat žena prvih direktora samo tri odsto.  Situacija je još gora u Crnoj Gori, gdje trenutno nijedna žena nije na visokim rukovodećim pozicijama, ukazano je.

“Na drugom kraju ljestvice su Srbija i Sjeverna Makedonija, gdje žene zauzimaju 18,6% odnosno 17,8% rukovodećih pozicija”, ocijenjuje se.

 

 

Izvor:RTCG

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 09:24h

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 08:55h

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 08:51h

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 08:08h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 06:59h

Skip to content