U jeku kampanje protiv nasilja eskaliralo porodično: Muževi osumnjičeni da su tukli i prijetili suprugama, određeno im zadržavanje

Radio Titograd

02.12.2024, 09:41h

4 min

Foto:RTCG

 

Prošle sedmice počela je kampanja 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja, a nasilje nad ženama je u tom periodu eskaliralo. Nema dana da mediji ne izvještavaju o jezivim slučajevima porodičnog nasilja – najčešće žrtve su supruge. Tokom minulog vikenda policiji je prijavljeno pet slučajeva porodičnog nasilja. Osumnjičeni su uhapšeni i određeno im je zadržavanje do 72 sata. Neki od njih su ranije bili osuđivani za isto krivično djelo. Nasilnici žene psihički i fizički zlostavljaju i u prisustvu maloljetne djece.

U Podgorici su ovog vikenda prijavljena tri slučaja porodičnog nasilja.

Podgoričaninu R.J. određeno je zadržavanje do 72 sata zbog sumnje da je počinio krivično djelo nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici.

On se sumnjiči da je vanbracnoj supruzi uputio uvredljive riječi i udarao je šakama u predjelu glave.

“Par dana prije toga joj je zadao udarce lancem od motorne šege u predjelu ruku, zbog čega ona strahuje za svoju bezbjednost”, kazali su iz ODT Podgorica.

R.J. je već osuđivan zbog istog krivičnog djela.

ODT Podgorica odredilo je zadržavanje do 72 sata M.Đ. zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici.

“Osumnjičeni je supruzi putem telefona uputio prijetnje da će ubiti nju, dijete i sebe, da je dosta čekao, te da će doći na posao i da će joj “polomiti ruke i noge”, saopšteno je iz ODT Podgorica.

Protiv njega se već vodi postupak za isto krivično djelo.

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 sata J.V. zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici, saopšteno je iz tog tužilaštva.

“Sumnja se da je J.V. u iznajmljenom stanu u Podgorici suprugu čupao za kosu, oborio na pod, zatim joj zadao udarce nogom u predjelu glave i bubrega, kao i više udaraca rukama u predjelu glave i tijela”, naveli su iz ODT Podgorica.

Dodaju da je J.V. potom i ispred stambene zgrade više puta udario suprugu.

U Bijelom Polju ODT je odredilo zadržavanje do 72 sata M.Š. koji se tereti da je izvršio krivično djelo nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici.

“Osumnjičeni je 29. novembra, oko 12:00 časova, u porodičnoj kući u Bijelom Polju, pod dejstvom alkohola, ugrozio sigurnost člana porodice – svoje supruge S.Š., tako što joj je u više navrata uputio riječi prijetnje da će napasti na njen život i tijelo, usljed čega je kod oštećene izazvao osjećaj straha po njenu bezbjednost”, naveli su iz ODT Bijelo Polje.

Državni tužilac Osnovnog državnog tužilaštva u Kotoru predložio je određivanje pritvora osumnjičenom G.B. (46) iz Budve zbog postojanje osnovane sumnje da je učinio krivično djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici.

“Osumnjičeni je u porodičnom stanu ugrozio duševni i tjelesni integritet svoje vanbračne supruge na način što joj je, u prisustvu maloljetne djece, zadao više udaraca u predjelu glave i tijela i uputio prijeteće riječi „Ubiću te, glavu ću ti izotvarati u sred policijske stanice“”, kazali su iz kotorskog ODT-a.

U oktobru ove godine u cilju uspostavljanja ujednačene prakse u postupanju i primjene efikasnih mehanizama u predmetima formiranim zbog krivičnog djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici, vrhovni državni tužilac (VDT) Milorad Marković dostavio je višim i osnovnim državnim  tužilaštvima obavezujuće Uputstvo za postupanje u ovim slučajevima.

Uputstvo propisuje da postupajući tužioci hitno saslušaju žrtvu nasilja, bez prethodnog saslušanja policijskih službenika, ukoliko je to moguće.

“Prilikom saslušanja žrtve, potrebno je obazrivo postupati i izbjegavati susret žrtve i osumnjičenog/okrivljenog u prostorijama državnog tužilaštva, shodno Konvenciji Savjeta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici”, navodi se u Uputstvu.

Takođe je propisano da se pribave podaci o procjeni rizika za žrtvu, ranijim prijavama nasilja, uključujući i one događaje koji nisu prijavljeni, kao i podaci o svim prethodno izrečenim zaštitnim mjerama, podnijetim prijavama, krivičnoj i prekršajnoj evidenciji za osumnjičenog.

“U slučaju postojanja razloga za određivanje pritvora, uvijek predložiti njegovo određivanje, u suprotnom, kada postoje okolnosti propisane Zakonikom o krivičnom postupku, predložiti izricanje mjere nadzora. Takođe, u slučaju ispunjenosti uslova propisanih Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici, zahtijevati zaštitnu mjeru”, propisano je Uputstvom.

Na osnovu Uputstva vrhovnog državnog tužioca postupajući državni tužioci obavezuju se da pribave podatke da li je dijete prisustvovalo nasilju  i da djecu, žrtve ili svjedoke, saslušaju na posebno obazriv način, shodno Zakonu o postupanju prema maloljetnicima u krivičnom postupku.

“Obaveza državnih tužilaca je i da upoznaju žrtvu o pravu na besplatnu pravnu pomoć i povjerljivo lice, kao i da žrtvu ili njenog zakonskog zastupnika  informišu o  preduzetim radnjama, zadržavanju osumnjičenog, određivanju, trajanju i ukidanju pritvora i mjere nadzora, bijegu osumnjičenog, kao i o drugim mjerama koje su preduzete radi zaštite žrtve, kao  i o svakoj odluci kojom se pravosnažno okončava krivični postupak. O istim činjenicama biće informisan i policijski službenik radi ažuriranja procjene rizika po žrtvu”, kažu u VDT-u.

Rukovodioci državnih tužilaštava, na osnovu Uputstva, u cilju uspostavljanja prakse i standarda u postupanju, osiguraće efikasnu koordinaciju i razmjenu informacija unutar državnog tužilaštva kojim rukovode. Takođe će Vrhovnom državnom tužilaštvu dostavljati kvartalne izvještaje sa ažuriranim podacima o predmetima nasilja u porodici ili u porodičnoj zajednici.

Portparoli državnih tužilaštava  prilikom obavještavanja javnosti o događaju obezbijediće zaštitu privatnosti i integriteta žrtve i posebno obazrivo informisati javnost u slučajevima kada je žrtva dijete.

“Vrhovni državni tužilac odredio je koordinatorku za praćenje primjene Uputstva, čija je obaveza koordinacija, praćenje primjene Uputstva i saradnja sa relevantnim institucijama Multidisciplinarnog tima, nevladinim i međunarodnim organizacijama, kao i projektima u ovoj oblasti”, zaključuju u VDT-u.

Od početka godine u Crnoj Gori dogodila su se tri femicida. Civilni sektor zalaže se da femicid bude posebno krivično djelo.

Aleksandra Obradović

 

Izvor:CDM

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 09:24h

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 08:55h

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 08:51h

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 08:08h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 06:59h

Skip to content