Foto: YouTube
Evropska unija je zabrinuta zbog odluke Skupštine da okonča mandat sutkinje Ustavnog suda, kazao je ambasador Evropske unije u Podgorici Johan Satler.
On je u intervjuu Pobjedi kazao da ne ulazi u pravna tumačenja tog pitanja, već da ga više interesuje da vidi početak konstuktivnog dijaloga između političkih aktera, koji će vratiti politički fokus na strateški put zemlje ka članstvu u EU.
“Postoji vrijeme kada politički lideri moraju da prave kompromise i žrtvuju kratkoročnu korist za opšte dobro. Mislim da je u Crnoj Gori došlo vrijeme za to. Vjerujem u mudrost crnogorskih političara da ne dozvole da njihove razlike eskaliraju i skrenu zemlju sa njenog puta ka EU, rekao je Satler.
On, kako je naveo, ohrabruje vladajuću većinu da sa političkim akterima otvori dijalog o odluci Skupštine u vezi penzionisanja sutkinje Ustavnog suda.
“Ali, takođe, ohrabrujem i opoziciju da razmotri ponudu vlade za razgovor o zajedničkoj javnoj platformi čiji je cilj da stavi nacionalne interese iznad partijskih, i obezbijedi međupartijsku podršku za sve reforme i odluke neophodne za završetak pregovora o pristupanju EU”.
Istakao je da je obezbjeđenje pune funkcionalnosti Ustavnog suda kroz blagovremeni izbor preostalih sudija, na temelju zasluga, transparentnosti i zakonskih uslova, osnovno pitanje vladavine prava i ključni uslov puta Crne Gore ka EU.
“Takođe vjerujemo da sudije Ustavnog suda prepoznaju ozbiljnost svoje odgovornosti. Kroz svoje odluke, oni imaju ključnu ulogu da podrže principe vladavine prava, štiteći temeljna prava građana Crne Gore i snažeći ustavni poredak. Ovo je ne samo neizostavan uslov EU, već je i od presudnog značaja za zaštitu osnovnih sloboda i prava građana. Bez funkcionalnog i nezavisnog Ustavnog suda, bili bi ugroženi čak i slobodni i pošteni izbori, koji su temelj svake demokratije. Zato očekujemo od svih nadležnih institucija i političkih lidera da brzo djeluju i pristupe rješavanju ovog značajnog pitanja vladavine prava, u interesu građana Crne Gore i evropske budućnosti zemlje”.
Opozicija je zbog dešavanja oko Ustavnog suda najavila i preispitivanje učešća u radu Odbora za izbornu reformu, a upitan da li EU preporučuje dijalog za rješavanje otvorenih pitanja, Satjel je odgovorio:
“Baš kao i pitanje Ustavnog suda, izborna reforma je još jedna ključna tema vladavine prava koja zahtijeva široku međupartijsku podršku. Pozdravljamo nedavno produženje mandata skupštinskog Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu i ohrabrujemo sve političke aktere da prioritet daju preostalom radu na izbornoj reformi. Ukoliko bi vlast i opozicija postigli politički dogovor o održavanju svih lokalnih izbora u jednom danu, koji bi bio pretočen u nacionalno zakonodavstvo, to bi bila veoma dobra vijest. To bi okončalo gotovo neprestanu predizbornu kampanju i omogućilo fokus na ključne reforme iz evropske agende. Čvrsto vjerujem da oni to mogu. Spremi smo da u tome pomognemo”.
Satler je rekao da bojkot institucija svakako nije u interesu Crne Gore, u vrijeme kada zemlja želi da napreduje u procesu integracije u EU.
“Umjesto toga, Crnoj Gori su potrebne sve njene snage kako bi ostvarila ambiciozan plan o pristupanju EU. To jedino može biti postignuto putem široke političke podrške za ključne reforme i odluke iz oblasti vladavine prava. Ne postoji drugi put. Jedna stvar je sigurna: ni jednostrane odluke, ni bojkot demokratskih institucija neće približiti Crnu Goru Evropskoj uniji. Nadam se da sve strane prepoznaju sopstvenu odgovornost prema građanima da svoje riječi pretoče u djela u cilju napretka na evropskom put Crne Gore. Značajan napredak koji je ostvaren tokom protekle godine ukazuje kojim putem treba ići dalje – putem nacionalnog jedinstva, fokusa i discipline”, rekao je on za Pobjedu.
Izvor:RTCG