Prve posljedice već nakon pet dana: Šta će vam se dogoditi ako ugasite Facebook

Radio Titograd

03.04.2018, 00:00h

< 1 min

Prve posljedice već nakon pet dana: Šta će vam se dogoditi ako ugasite Facebook

Posljednjih dana mnogi pričaju o gašenju svojih Facebook profila, a čini se bi to mogli imati učinka ne samo na nivo zaštite ličnih podataka, već i na zdravlje.

Naučnici sa Univerziteta u Kvinslendu istraživali su učinke gašenja Facebook profila na nivo stresa i uopšteno dobrobit osobe i pokazalo se da zaista postoje.

“Petodnevna pauza od Facebooka dovodi do smanjenja hormona stresa, kortizola”, kaže doktor Eric Vanman koji je radio na istraživanju.

“Međutim, iako su korisnici pokazali poboljšanje u nivou stresa, takođe su izvijestili o tome da su se osjećali manje srećno”, kaže on.

“Rekli su da su osjećali veće nezadovoljstvo svojim životom te da su se veselili povratku na Facebook”, dodaje.

U istraživanju je učestvovalo 138 ljudi.

“Facebook je postao bitan društveni alat za milione korisnika i očito pruža mnoge prednosti. Ipak, upravo zbog toga što prenosi informacije tolikom broju ljudi, može predstavljati izvor stresa. Čini se da ljudi uzimaju odmor od Facebooka jer se osjećaju prenervozno, ali vraćaju se čim osjete nezadovoljstvo ili manjak sreće jer su odvojeni od svojih prijatelja”, smatra on.

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top1

15.03.2025. u 22:58h

Titogradske vijesti, top2

15.03.2025. u 21:07h

Titogradske vijesti, top2

15.03.2025. u 18:31h

Titogradske vijesti, top2

15.03.2025. u 18:28h

Skip to content