Članica je Koalicije za medijsku pismenost i aktivno sarađuje kao ekspertkinja u Zavodu za školstvo i nevladinim organizacijama koje se bave medijskom pismenošću to je bio povod da Božena Jelušić bude sagovornik na temu medijske pismenosti u našoj zemlji .
TG PORTAL: Kao neko ko se među prvima posvetio problemu medijske pismenosti u CG – što je za vas medijska pismenost najjednostavnije rečeno?
“Medijska pismenost je sposobnost pristupa i dekodiranja medijske poruke I sposobnost odašiljanja medijske poruke .
Suština medijske pismenosti je kritičko čitanje svih medijskih poruka odnosno sposobnost da se vidi kako riječi , narativi , slika ton, dakle svi aspekti odredjenog medija, jer svaki medij ima svoj karakterističan jezik , utiču da poruka ima odredjenu svrhu, ciljnu publiku , da se dekonstruišu vrijednosti koje su u nju ugradjene već samim činom njenog konstruisanja I da se naravno razlikuje konstruktor od empirijske stvarnosti da je midjska poruka uvijek nešto što pravi odredjeni autor sa svojim psihološkim, voljnim , ideološkim , bilo kojim profilom I da to nije prosto odraz emipijske stvarnosti već konstrukt”
TG PORTAL: U Crnoj Gori se od septembra uvodi predmet medijska pismenost. Koje su mu osnovne karakteristike?
“Mi smo imali jednu rijetku podudarnost da se 2007. počelo razmisljati u Crnoj Gori o uvodjenju medijske pismenosti .
Inicijativa je došla od strane nastavnika, koji su vidjeli da škola više nije, niti može biti novom okruženju digtalno koji se profilisalo onakva kakva je oduvijek bila nego da je treba na neki način mjenjati i osposobljavati djake dodatnim oblicima pismenosti .
Tako je 2009. Uveden izborni predmet “Medijska pismenost “ kao obavezni izborni , znači obavezan da bude ponudjen.Učenici ga mogu izabrati ako hoće u drugom ili trećem razredu Gimnazije .
Ideja je bila da se vrlo brzo obuhvat proširi prvo naravno na sve srednje škole jer to nije ekskluzivno znanje namjenjeno samo odabranima već znanje koje je namjenjeno svima i da nakon toga predje i na osnovne škole .
To se uspjelo tek od ove školske godine I kao obavezni predmet učenici će moći da ga izaberu u sedmom ili devetom razredu osnovne škole .Kroz priručnik koji je uradjen i kroz obuke koje su nastavnici proći u “Zavodu za školstvo”
Cilj će biti da se razvije jedan novi metod rada sa učenicima koji pordrazumijeva zapravo razvoj vještina .
To je predmet koji nije usmjeren na memorisanje gradiva, to nije predmet gdje vi treba da nešto memorišete i odgovarate pa da vam zbog toga daju ocjenu, nego koji moraju da pokažu da ste vi u stanju da razumijete konstruktivno medijsku porukui da je kritčki pročitate i razumijete .U tom smislu to je predmet koji razvija i oslanja se na četitri nenkave važne stavke koje se u modernim obrazovnim sistemima smatraju kao ključne.
Prva je kritičko mišljenje, drugo je komunikacija, treće je kooperacija grupni rad i na kraju kreativnost.
Dakle , ovaj predmet da smo imali sreće da su i drugi predmeti metodički radjeni na način na koji je zamisljen i na koji treba da funkcioniše predmed medijska pismenost sasvim izvjesno bi Crna Gora imala daleko bolje tiza rezultate.
Mi u stvari patimo naš obrazovni sistem a I mnogi drugi u svjetu samo ne oni najnapredniji od memorisanja od toga da uvijek imamo samo djake a ne ljude koji su stekli vještine da budu samostalni “
Odgovore na naša druga pitanja pogledajte na youtube linku :
Autor:radiotitograd.me