“Preispitati izmjene Opšteg zakona o obrazovanju, direktore birati transparentno”

Radio Titograd

01.12.2024, 08:11h

2 min

Foto:Pixabay

 

Izmjene Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju koje je Skupština Crne Gore usvojila u avgustu, a koji daje moć ministru da bira i razrješava direktora javnih ustanova obrazovanja, nose rizik od korupcije, smatraju viša pravna savjetnica u Centru za građansko obrazovanje Snežana Kaluđerović i bivša poslanica i univerzitetska profesorica Branka Bošnjak.

Stav i inicijativu Centra za građansko obrazovanje potvrdila je i Agencija za sprečavanje korupcije, mišljenjem da se diskrecionim ministrovim izborom drugorangiranog ili trećerangiranog kandidata umanjuju efekti prethodno donesenih kriterijuma za izbor. Time se dovodi u pitanje transparentnost i pravičnost procesa izbora, a što je u osnovi antikorupcijskog djelovanja.

U inicijativi je ukazano da se NVO sektor duže od decenije zalagao da se ukine odredba po kojoj se daje takva moć ministrima, jer je to bilo dokazano zloupotrebljavan resurs od strane političkih partija.

“Nažalost, s avgustovskim izmjenama Opšteg zakona o obrazovanju, ponovo je vraćeno staro rješenje koje stvara visok rizik od koruptivnih radnji, politizuje škole i druge ustanove koje se bave obrazovanjem i vaspitanjem”, kaže viša pravna savjetnica Snežana Kaluđerović.

Neophodna je veća decentralizacija u kojoj bi školski odbori imli značajniju ulogu u procesu izbora direktora. Bez jasnih procedura biće uvek upliva politike, kaže Snežana Kaluđerović.

“Ko će ih birati, ko će ih razrešavati, ko može da uđe, odnosno sve kriterijume i uslove za izbor članova školskog odbora i ko bi mogao da u budućem periodu bira i razrješava direktore i na koji to način”, kaže Kaluđerović.

Sličnog stava je bivša poslanica i profesorica Branka Bošnjak.

“Mislim da se radi o jednom rješenju koje je vrlo diskutabilno i koje bi po meni trebalo ukinuti. Mi imamo sad na čelu ministarstva ministarku koja je korektna i prilično dobro radi svoj posao, ali to ne znači institucionalno da će neko drugi kad dođe, da neće zloupotrebljavati poziciju. Iz tog razloga mislim da ova odredba nije dobra. S tim što nije dobra bila ni odredba za školske odbore jer i tu treba pojačati, da bi odgovornost članova školskih odbora bila značajnija jer dešavalo se da školski odbor bez obzira na neke primedbe ili nešto izglasa nekoga da ostane. Znači treba naći neki drugi model, a mislim da ovaj nije pravo rješenje”, kaže bošnjak.

Centar za građansko obrazovanje izrazio je nadu da će Ministarstvo projsvete, nauke i inovacija, ali i poslanici i poslanice postupiti shodno mišljenju Agencije za sprečavanje korupcije, inicirati nove izmjene zakona i ukloniti odredbe koje otvaraju vrata korupciji u obrazovanju.

 

 

Izvor:RTCG

Podijeli na:

Magazin, Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 06:59h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 06:56h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 06:52h

Magazin, Titogradske vijesti, top1

14.12.2024. u 19:19h

17.11.2024. u 05:35h

17.11.2024. u 05:35h

Skip to content