Foto:RTCG
Predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore, Valentina Pavličić, odbila je zahtjev za ukidanje člana 28 Kućnog reda institucije na čijem je čelu, a koji se odnosi na zabranu unošenja prenosnih elektronskih uređaja u sudnice.
Ovaj član Kućnog reda Vrhovnog suda, donesen 2019. godine, nalaže da svi prisutni u sudnici, uključujući stranke, punomoćnike (advokate) i druge učesnike, predaju mobilne telefone, računare, tablete i slične prenosne elektronske uređaje Službi za obezbjeđenje prilikom ulaska.
U odgovoru na zahtjev podgoričkog advokata Nikole Angelovskog, koji je krajem 2024. ukazao na selektivno sprovođenje ovog člana Kućnog reda koji važi i za sve sudove, Pavličić je istakla da trenutni tehnički i organizacioni uslovi ne omogućavaju promjenu ovog pravila.
Cilj zabrane očuvanje nepristranosti sudstva
Kako je dalje navela, zabrana unošenja prenosnih elektronskih uređaja ima za cilj očuvanje nepristrasnosti sudstva, sigurnost sudijskog procesa i zaštitu pretpostavke nevinosti.
Ona je u odgovoru naglasila da podržava slobodu izražavanja, ali da upotreba elektronskih uređaja u sudnicama trenutno može ugroziti integritet postupaka i otvoriti prostor za zloupotrebe.
– S tim u vezi, informišem Vas da, kada je u pitanju unošenje telefona u sudnice, iako sam apsolutno pobornik slobode izražavanja kao temelja svake demokratije, u ovom trenutku međutim tehnički i organizaciono ne raspolažemo mogućnostima da se upotreba istih dozvoli u sudnicama, a upravo sa razloga očuvanja i nepristrasnosti sudstva, sigurnosti obavljanja sudijske funkcije kao i zaštite pretpostavke nevinosti – stoji, između ostalog, u odgovoru Pavličić podgoričkom advokatu Nikoli Angelovskom.
Podsjetimo, Angelovski je 27. decembra ukazao na situaciju koja se dogodila, tokom jednog(od) suđenja, kada su tužiteljka i policijski službenik koji je pratio pritvoreno lice imali mobilne telefone u sudnici, a što je u suprotnosti sa Kućnim redom, dok su advokatima na ulazu tražili da ih odlože u za to propisano mjesto – kasete.
– Dana 27. 12. 2024. godine, prije održavanja suđenja u predmetu KS. br.17/21, kod sudije Igora Đuričkovića sa početkom u 10 časova, od strane Službe obezbjeđenja, i to šefa Milović Boriše i policijskog službenika Kecojević Mirka, obaviješten sam da ukoliko ne ostavim svoj telefon u sanduče koje postoji na prizemlju Višeg suda neće mi biti omogućeno da kao advokat oštećenih prisustvujem suđenju. Isti su me obavijestili da je to po pravilima Kućnog reda Vrhovnog suda Crne Gore. Ja sam to nakon kraće rasprave i učinio, iako sam smatrao da to ne treba da uradim i da policijski službenici samo postupaju po pravilima Kućnog reda koje je donijela vaša prethodnica i sada optužena u nekoliko postupaka Vesna Medenica – piše ovaj podgorički advokat u zahtjevu predsjednici Vrhovnog suda.
Na isto su tog dana, dodao je Angelovski, upozoreni i advokati Andrijana Razić i Nikola Terzić, koji su se u tom trenutku i pobunili oštro reagujući.
– Međutim, na samom suđenju specijalna tužiteljka Nataša Bošković je imala telefon sa sobom i isti joj je bio na stolu, a istoj vaši službenici nijesu tražili da ostavi telefon u ormarić, kao što su to meni zatražili, a telefon je sa sobom imao i policajac koji je pratio pritvoreno lice i svjedoka oštećenog u postupku Mila Božovića – ukazao je Angelovski u protestnom dopisu predsjednici Vrhovnog suda.
On smatra da se ovakvim propisom pripadnici Službe obezjeđenja Vrhovnog suda permanentno dovode u sukob sa advokatima, „jer oni samo primjenjuju propise koje je donijela prethodnica na ovoj poziciji i sada optužena u nekoliko postupaka Vesna Medenica”.
Pavličić je na ove navode reagovala obećanjem da će se tražiti izjašnjenje predsjednika Višeg suda u Podgorici i šefa Službe obezbjeđenja.
Pavličić poručila da su pravila jednaka za sve
Ona je poručila da su pravila Kućnog reda jednaka za sve učesnike u sudskim postupcima i obavezujuća bez izuzetka.
Iako trenutne mjere ostaju na snazi, Pavličić je najavila da će, s obzirom na tehničke i organizacione promjene, razmotriti mogućnost izmjene pravila u budućnosti.
Do tada, tvrdi ona, sudovi će insistirati na dosljednoj primjeni Kućnog reda, kako bi se osigurala jednakost svih učesnika pred zakonom.
U prošlonedjeljnom razgovoru za Pobjedu Angelovski je kazao da se u crnogorskom pravosudnom sistemu advokati i dalje percipiraju kao antidržavni elementi, a ne ravnopravni učesnici u postupcima.
On je mišljenja da ako sudije i tužioci imaju pravo da sa sobom nose svoje telefone tokom rasprava i saslušanja, to pravo moraju imati i advokati.
Angelovski je u svom obraćanju, u koji je Pobjeda imala uvid, napomenuo i da su advokati „faktički dvadeset i četiri sata u dežurstvu ili pripravnosti, te im je mobilni telefon uvijek neophodan radi odgovora, odnosno komunikacije sa drugim tuzilaštvima, sudovima ili policijom, a sve zbog blagovremenog obavljanja advokatske profesionalne dužnosti, u cilju obezbjeđenja efikasnosti i kvaliteta rada pravosuđa”.
– Kao što znate, u današnje vrijeme mnogim advokatima, kao i vama sudijama i tužiocima, mobilni telefon nije samo sredstvo komunikacije, već i baza podataka dokazne građe iz spisa predmeta, rokovnik i podsjetnik, bez kojih podataka je nemoguce funkcionisati u savremenom svijetu advokature – pojasnio je Angelovski u zahtjevu upućenom Pavličić.
Izvor:RTCG