POVODOM 83. GODINA OD PLJEVALJSKE BITKE POLOŽENI VIJENCI NA SPOMENIK NA STRAŽICI

Radio Titograd

01.12.2024, 13:17h

4 min

Foto:OBNOR

 

Danas su na spomenik palim borcima na Stražici položeni vijenci povodom 83. godine od velike Pljevaljske bitke, uz prisustvo velikog broja građana, predstavnika lokalne uprave, boračkih organizacija iz Crne Gore i delegacija političkih partija,  i uz prigodan recital, održani prigodni govori. Vijence su položile delegacija Opštine Pljevlja i Skupštine Skupštine opštine Pljevlja. Skupu su prisustvovale i položile vijence delegacije SOBNOR-a Crne Gore, OBNOR-a 1941-1945 Pljevlja, Glavnog Grada Podgorica, Bijelog Polja, Herceg Novog, Kotora, Budve, Cetinja, Žabljaka i UBNOR-a Prijepolje. Nakon polaganja cvijeća sve prisutne delegacije nadahnutim govorom pozdravio je domaćin ovog skupa, Milenko Jović, predsjednik OBNOR-a 1941 – 1945 Pljevlja.
Ispred lokalne uprave skupu se obratio, predsjednik Opštine Pljevlja dr. Dario Vraneš koji jе pozdravio prisutne delegacije ovom skupu i sve prisutne gradjane. Predsjednik Vraneš je posebno istakao da danas sa ove pozicije predsjednika Opštine  pozvam na pomirenje i na poštovanje svih žrtava u Drugom svetskom ratu. Potrebno je da na Stržici pominjemo imena svih stradalih. Samo nam pomirenje može donijeti napredak. Svakom podjelom idemo na ruku i starim i sadašnjim neprijateljima.
Nakon toga prisutnima se obratio Radojica Radojević, predsjednik SOBNOR-a Crne Gore i izmedju ostalog istakao; poseban pozdrav i zahvalnost  upućujem našim dragim domaćinima koji se tradicionalno okupljaju ovdje ispred ovog hrama slobode i obelježavaju   svijetle datume iz naše istorijske prošlosti i  time dajući značajan doprinos na naš nezaborav ratu i revoluciji. Srdačno želim pozdraviti predsjednika Opštine Pljevlja sa saradnicima, predsjednicu skupštine Pljevalja i sve prisutne delegacije ovog slobodarskog  skupa.
Radojević je dalje u svom obraćanju napomenuo da na ovom tradicionalnom mjestu našeg okupljanja, ovdje na Stražici i  danas smo se okupili da  odamo dužnu počast  poginulim herojima, rodoljubima i junacima velike Pljevaljske bitke , koja je uz trinajstojulski ustanak bila jedna od najznačajnijih  operacija partizanskih snaga  u drugom svedskom ratu na prostoru bivše Jugoslavije. U jurišu na Pljevlja bili su borci iz svih krajeva Crne Gore,  koji vodjeni  slobodarskom idejom nijesu prezali da za njeno ostvarenje daju ono što je najvažnije – svoje živote.
„Na današnji dan su borci Crnogorskog partizanskog odreda njih oko 3900, kojima su se po prelasku rijeke Tare pridružile partizanske čete: Pljevaljska, Bjelopoljska, Prijepoljska i Pribojska, jurišali da oslobode grad i nastave zajedničku borbu protiv istog neprijatelja. U toj borbi na današnji dan poginulo je 236 boraca i 159 građana Pljevalja i okoline, a 270 je ranjeno, ali grad nije oslobođen, što znači da je taj dan u Pljevljima krvario veliki broj Crnogoraca, Srba i muslimana. U ovoj i u borbama do konačnog oslobođenja pljevaljskog kraja 1945 godine poginulo je 567 boraca NOR-a i 1877 građana kao žrtve fašističkog terora i rata. Svi oni zaslužuju naše poštovanje, naš nezaborav, divljenje i dužnu poštu“. Istoričari su se složili  da je Pljevaljska bitka bila jedna od najvećih operacija partizanskih snaga na prostoru Jugoslavije tokom 1941 godine. Ovo je prilika da odamo dužnu poštu: Lovćenskom, Zetskom, Komskom, Uskočko-Drobnjačkom, Jezero-Šaranskom, te bataljonima „Bijeli Pavle“, „18 oktobar“ i borcima Bjelopoljske, Mileševske i Pljevaljske čete.  Ovdje u spomeniku na Stražici počivaju narodni heroji koji su poginuli u Pljevaljskoj bici: Vuk Knežević, politički komesar Jezersko- šaranskog bataljona, Dušan Obradović, komandant tog bataljona, Petar Jovićević, puškomitraljezac iz Lovćenskog bataljona, Lazar Radojević, zamjenik komandanta bataljona
Zato je danas prilika, da se sa posebnim pijetetom  sjetimo njih, kao i ranjenih boraca, ali i svih drugih učesnika bitke. Ovdje se u ovom periodu 1941 godine radjala sloboda krvlju natopljena i stvarali uslovi za život dostojan čovjeka. Pljevaljska bitka u kojoj su uzeli učešće borci iz 14. crnogorskih opština je najbolji  primjer kako se hrabrošću i sa ponosom brani rodna gruda, i njena sloboda.
Danas kada obeležavamo godišnjicu slavne Pljevaljske bitke i kada smo sa ponosom slavili sedamdeset i šest godine od formiranja naše organizacije – SOBNOR-a Crne Gore, prilika je i za izraze dubokog poštovanja za sve  borce naše veličanstvene NOB-e, za sve naše pretke koji su iznjedrili hrabre i najbolje  sinove i kćeri, koji su širom nekadašnje domovine ugradili svoju mladost i dali živote za  našu budućnost. Zato je vječiti amanet Crne Gore: slogu i slobodu treba čuvati, na Evropskom putu treba svoju istoriju poštovati i luče antifašizma se držati.
I na kraju Radojević je naglasio da je uvjeren da će slobodarska Pljevlja uvijek čuvati sjećanje na svoje poginule antifašiste, na njihovu žrtvu i doprinos slobodi, čuvati istoriju, tradiciju, i uvijek biti okrenuta budućnosti i ubrzanom ekonomskom razvoju opštine a samim tim i Crne Gore. Neka živi sjećanje na našu slavnu NOB-u i neka je vječna slava i hvala svim poginulim borcima, slobodarima i vitezovoma slavne Pljevaljske bitke.
PREDSJEDNIK  SOBNOR CRNE GORE
Radojica Radojević
Autor:Radiotitograd.me

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 08:55h

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 08:51h

Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 08:22h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 06:59h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

15.12.2024. u 06:56h

Skip to content