Postepeno uklanjanje mjernih uređaja koji sadrže živu iz upotrebe u zdravstvenim ustanovama

Radio Titograd

07.02.2025, 10:03h

2 min

Foto:RTCG

 

U Podgorici je 30. januara održan drugi sastanak Upravnog odbora projekta „Postepeno uklanjanje mjernih uređaja koji sadrže živu iz upotrebe u zdravstvenim ustanovama“, koji Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) sprovodi u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i Ministarstvom ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.

Sastanak je otvorio državni sekretar Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, član Upravnog odbora, Nenad Vitomirović koji je istakao da smo do sada intenzivno radili na nekoliko ključnih zadataka, uz veliku posvećenost i saradnju svih uključenih strana.

“Rad na inventaru proizvoda koji sadrže živu i stomatološki amalgam u zdravstvenoj zaštiti će nam pružiti jasnu sliku trenutnog stanja i pomoći u planiranju daljih aktivnosti. Strategija za uključivanje zainteresovanih strana uključuje sve relevantne aktere, od zdravstvenih ustanova do stručnih udruženja. U veoma kratkom roku je pripremljen i pilot projekat Demonstracija supstitucije medicinskih uređaja koji sadrže živu. Trenutno čekamo povratne informacije o sljedećim koracima kako bismo mogli da krenemo u implementaciju. Ovi rezultati su plod timskog rada, posvećenosti i stručnosti svih uključenih. Izražavam zahvalnost kancelariji Svjetske zdravstvene organizacije za kontinuiranu podršku koju nam pruža u vremenima kada se suočavamo sa kompleksnim i brojnim izazovima koje možemo prevazići samo kroz partnerstvo i insistirsjući na nauci i dokazima”, zaključio je u svom obraćanju državni sekretar.

Mina Brajović, šefica kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije u Crnoj Gori je podsjetila na značaj projekta, ističući da naš zajednički poduhvat nije samo tehnički projekat ili administrativni zadatak.

“Ovo je misija. Misija zaštite zdravlja svih nas, misija zaštite medicinskih radnika i pacijenata, ali i misija koja ima širi značaj – očuvanje naše životne sredine. Uklanjanjem mjernih uređaja koji sadrže živu, koračamo ka zdravstvenom sektoru budućnosti, sektoru koji je sigurniji, moderniji i održiviji”, kazala je Brajović

Osvrnuvši se na kljućne aktivnosti koje su realizovane, istakla je značaj detaljne inventarizacije mjernih uređaja koji sadrže živu u zdravstvenim ustanovama.

“Ovo istraživanje koje je sprovedeno na terenu, pokazalo je da se i dalje veliki broj ovih uređaja nalazi u zdravstvenim ustanovama, što ukazuje na potrebu: edukacija, bolje informisanosti i mijenjanje dosadašnje prakse”, istakla je ona.

Pozdravila je posvećenost Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, radeći na Nacionalnom planu implementcije Minamatske konvencije, gdje je prepoznata potreba definisanja održivog rešenja za uklanjanje mjernih uređaja koji sadrže živu.

Podsjetila je da sakupljeni mjerni uređaji koji sadrže živu predstavljaju vrstu opasnog otpada.

“Značaj ovog zajedničkog poduhvata je prilika da zajedno kroz multisektorsku saradnju i dijalog ponudimo sistemsko i održivo rešenje za upravljanje opasnim otpadom u Crnoj Gori”, zaključila je Brajović.

Tokom sastanka su razmatrani ključni aspekti implementacije projekta, uključujući: status realizacije aktivnosti za treći i četvrti kvartal 2024. godine, Detaljni radni plan za 2025. godinu, Pilot projekat zamjene medicinskih uređaja koji sadrže živu alternativnim rješenjima i Finansijski izvještaj za 2024. godinu i planirani budžet za 2025. godinu

Članovi Upravnog odbora su kroz konstruktivnu diskusiju dali doprinos daljoj realizaciji projekta, koji ima za cilj smanjenje upotrebe žive u zdravstvenim ustanovama, u skladu sa međunarodnim ekološkim standardima i obavezama preuzetim kroz Minamatsku konvenciju.

 

 

Izvor:CDM

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2,

19:57h

Titogradske vijesti, top2

11.02.2025. u 12:30h

Titogradske vijesti, top2

11.02.2025. u 12:21h

Skip to content