Romska organizacija mladih NVO Koračajte sa nama – Phiren Amenca pozdravlja javno isticanje potrebe za unapređenjem političke participacije romske i egipćanske (RE) zajednice u okviru predloženih izbornih reformi koje su u javnosti predstavljene od strane poslanice Građanskog pokreta URA, Ane Novaković Đurović.
“Posebno ohrabruje činjenica da se pitanje uključivanja RE zajednice po prvi put na ovako jasan i otvoren način razmatra u kontekstu konkretnih izmjena izbornog zakonodavstva. Ističemo da je do sada u političkom prostoru Crne Gore rijetko bilo prilike da se na ovaj način direktno adresira pitanje političke zastupljenosti Roma i Egipćana kroz sistemska rješenja”, navodi se u saopštenju NVO ROM “Koračajte sa nama – Phiren Amenca”.
kako ističu inicijativa koja se odnosi na razmatranje smanjenja izbornog praga predstavlja važan korak ka stvaranju inkluzivnijeg političkog sistema, u kojem bi pripadnici RE zajednice imali realniju mogućnost da budu zastupljeni u Skupštini Crne Gore.
Na taj način se otvara prostor za jačanje ravnopravnosti, institucionalne jednakosti i demokratske reprezentativnosti svih građana. Poslanica Ana Novaković Đurović je u svom javnom obraćanju istakla da druga po njima veoma važna karakteristika našeg zakonskog rješenja jeste uvođenje izbornog praga za pripadnike romskog naroda, po prvi put u izborno zakonodavstvo.
“Smatramo da je došlo vrijeme da pripadnici romskog naroda imaju svoju političku participaciju, imajući u vidu da su u prethodnom periodu bili nepravedno zapostavljeni i diskriminisani”, kazala je ona.
NVO Phiren Amenca smatra da je ovo značajan signal koji treba da bude podsticaj i drugim političkim subjektima da prepoznaju važnost sistemskih rješenja koja vode ka većoj zastupljenosti Roma i Egipćana u političkom životu. Bez stvarnog učešća RE zajednice u institucijama sistema nema ni pune ravnopravnosti, niti istinski inkluzivnog društva.
“Ostajemo posvećeni zagovaranju politika koje će omogućiti jednake šanse za sve građane Crne Gore i nastavljamo da doprinosimo jačanju dijaloga između institucija i romske i egipćanske zajednice”, poručili su.
Izvor: CdM


