U posljednjih nekoliko godina, primjećen je porast govora mržnje u javnom diskursu, koji je sve češće obilježen mizoginijom i seksizmom. Ovaj zabrinjavajući trend posebno je prisutan na internetu, gdje uznemiravanje i vrijeđanje stvaraju značajne i sve veće prepreke za političke liderke, otežavajući im da efikasno ispune svoje mandate. Štetni efekti govora mržnje na mreži su dalekosežni, i razumijevanje tih uticaja je ključno za osmišljavanje efikasnih intervencija. Sagovornica, Božena Jelušić, profesorica književnosti i medijske pismenosti, ističe važnost ovog problema i nudi uvid u moguće načine suzbijanja istog.
Snažan način da se shvati uticaj govora mržnje je kroz lična iskustva onih koji su pogođeni. Slušanjem priča pojedinaca koji su pretrpjeli takvo neprijateljstvo, možemo steći uvid u emocionalne i psihološke posljedice koje ono izaziva. Božena Jelušić naglašava da ove priče, iako često teške za podijeliti, su ključne za njegovanje empatije i isticanje hitne potrebe za promjenama.
Pored toga, važno je razumjeti šire društvene mehanizme koji su na djelu. Žene se često prikazuju kao glavne krivce za nasilje i uznemiravanje koje trpe. Ova naracija okrivljavanja žrtava ne samo da pogoršava traumu koju ove žene doživljavaju, već i dodatno učvršćuje štetne stereotipe i moćne dinamike. Krajnji cilj govora mržnje i širenja dezinformacija protiv žena je potkopavanje njihovog autoriteta, kredibiliteta i učešća u javnom životu.
Autor:radiotitograd.me (B.B.)