U saradnji sa „Guglom“, a uz primjenu novog pristupa vještačkoj inteligenciji uočena je još jedna planeta u udaljenom sistemu Kepler 90, što taj sistem čini, za sada, najsličnijim Sunčevom sistemu. Takođe, Nasini stručnjaci ističu da život van Zemlje još nisu pronašli, ali da potragu nastavljaju.
Novo otkriće omogućilo je mašinsko učenje, drugačiji, napredni pristup vještačkoj inteligenciji i novi način obrade podataka koje je prikupio teleskop „Kepler“.

Uz pomoć ovog teleskopa astronomi su do sada posmatrali područja u okolini više od 150.000 zvijezda u svemiru, a najnovije otkriće u lovu na planete van Sunčevog sistema rezultat je ponovne pretrage područja sistema Kepler 90.
Oko zvezde ovog sistema ranije je uočeno sedam planeta, a uz novootkrivenu “Kepler 90i”, taj sunčev sistem ima isto planeta koliko i naš!
Stručnjaci Američke agencije za istraživanje svemira saopštili su da su podaci koje je „Kepler“ prikupio analizirani uz upotrebu algoritma koji je razvio „Gugl“: „Mašinsko učenje je novi pristup vještačkoj inteligenciji i predstavlja drugačije načine analiziranja podataka dobijenih od teleskopa“.
Tokom telekonferencije saopšteno je da je „Guglov“ program učio na osnovu podataka koje je dobio, te da je tako uspio da pronađe ono što je propušteno tokom ranijih posmatranja istog područja.
Teleskop „Kepler“ lansiran je 2009. godine i tada se nije znalo koliko su učestale planete van Sunčevog sistema. Zahvaljujući podacima koje je ovaj teleskop prikupio, astronomi su uvjereni da oko svake zvijezde u svemiru postoji makar jedna planeta.
„Kepler“ je prvobitno planiranu misiju završio 2012. godine, a 2014. počeo je s produženom misijom potrage za egzoplanetama. Do sada je otkrio 5.013 planeta, a njih 2.515 već je dobilo svoju potvrdu. Od ovog broja 30 planeta nalazi se u zoni za koju stručnjaci vjeruju da može imati uslove za život.