Foto:UGC
Misija NATO-a na Kosovu, KFOR, potvrdila je za Radio Slobodna Evropa(RSE) da su kosovske institucije, nakon eksplozije u kanalu Ibar-Lepenci u opštini Zubin Potok na sjeveru 29. novembra, zatražile ovlašćenje od komandanta KFOR-a za moguće slanje Kosovskih snaga bezbjednosti (KBS) u pogođeno područje.
“Komandant KFOR-a nije dao takvo ovlašćenje, na osnovu njegove bezbjednosne procjene i akcija koje je KFOR već preduzeo”, navodi se u pisanom odgovoru KFOR-a za RSE.
Kosovo je ovaj zahtjev uputilo u skladu sa sporazumom iz 2013. godine potpisanim između institucija Kosova i NATO-a, prema kojem je tadašnji premijer Kosova, Hašim Tači, uvjeravao NATO da KBS neće ići na sjever bez prethodne saglasnosti KFOR-a.
“Kako je saopšteno u našem jučerašnjem saopštenju, KFOR je rasporedio jedinice da obezbijede oštećeni dio vodotoka u Zubinom Potoku. KFOR je takođe pružio dodatnu pomoć institucijama na Kosovu, uključujući logističku podršku i za uklanjanje eksplozivnih naprava”, navodi KFOR u svom odgovoru.
Misija je dodala da komandant KFOR-a ostaje u kontaktu sa svim svojim glavnim partnerima i da prati situaciju.
Kosovo optužuje Srbiju da stoji iza eksplozije na sjeveru, optužbu koju Srbija negira.
Premijer Kosova Aljbin Kurti u nedjelju uveče na konferenciji za novinare nije odgovorio na pitanje da li je tražio od KFOR-a dozvolu da pošalje KBS na sjever, ali je rekao da smo “ograničeni na sjeveru, budući da naša vojska, na osnovu sporazuma iz 2013. godine, ne može ići na sjever.”
“Stoga tamo situacija nije ista kao u drugim djelovima naše zemlje.”
Kurti je dodao da će odluku poštovati, iako mu se ne sviđa obaveza da se ne šalje KBS na sjever.
“Bi li bilo bolje i sigurnije da je kosovska vojska tamo? Da, bila bi. Međutim, nema je, a mi poštujemo obećanje koje je dao Tači”, rekao je Kurti.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je ranije u nedjelju da je Kurti taj zahtjev uputio NATO-u.
Eksplozija na kanalu u selu Varage kod opštine Zubin Potok nije izazvala žrtve, ali je stvorila veliku pukotinu na njegovom bočnom zidu, što je izazvalo izlijevanje vode iz kanala, zbog čega su se neki djelovi zemlje suočili sa nestašicom vode.
Iz hidrosistema Ibar-Lepenci vodom se snabdijeva cijeli sjever Kosova, regioni Mitrovice, kao i Priština i okolina, uključujući i Kosovsku energetsku korporaciju za hlađenje svojih termoelektrana.
Izvor:CDM