Video :radiotitograd.me
Video :radiotitograd.me
Video :radiotitograd.me
Nakon protesta na Cetinju organizovan je, u 19 sati i 30 minuta, protest ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova u Podgorici gdje su građani sa 12 minuta tišine odali počast stradalima na Cetinju i zatražili smjenu čelnih ljudi bezbjednosnog sektora.
Okupljeni građani ispred MUP-a transparentima poručuju: “Kad po igračkama krv pada bijes vlada”, “Raspad sistema opasnost za sve”, “Bečiću, Šaranoviću, Šćepanoviću ajte polako” , “Tuga, revolt, bijes, nema nazad”.
U prvom zahtjevu, grupe studenata, zatražena je ostavka ministra unutrašnih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića.
“Ostavka je moralni čin i simboličan gest koji vraća povjerenje građana u vlast i kojom se pokazuje spremnost da se preuzme odgovornost”, navode organizatori protesta.
Oni poručuju da su nesposobnost da se obezbijedi sigurnost građana i propusti za preuzimanje odgovarajućih mjera razlog zbog kojeg traže odgovornost za gubitak života.
“Potrebno je da ubuduće bezbjednosni sektor ne bude partijski plijen već resor koji vode stručnjaci”, navedeno je u obrazloženju zahtjeva.
Među ključnim zahtjevima okupljenih ispred MUP-a su i zahtjev za demilitarilizacija društva, odnosno oduzimanje i uništavanje ilegalnog i skrivenog oružja.
Traže i revidiranje dodijeljenih dozvola za posjedovanje oružja kroz policijsku provjeru onih koji posjeduju oružje i kroz ozbiljne, a ne samo fomalne, psihijatrijske i druge ljekarske i psihološke preglede na godišnjem nivou.
Na spisku zahtjeva je i proglašenje moratorijuma na izdavanje dozvola za posjedovanje oružja do izmjene Zakona o oružju, onemogućavanje zakonite kupovine oružja bez prethodne dozvole za držanje oružja, kao i pooštravanje uslova za posjedovanje lovačkog oružja i jača kontrola streljačkih klubova koji građanima izdaju članske karte i fiktivne potvrde samo da bi lakše dobili dozvolu za nošenje oružja.
Sa protesta je zatraženo i uvođenje visokog mjesečnog poreza na posjedovanje i držanje oružja.
Organizatori protesta su neformalna grupa studenata “Kamo sjutra”, koji su kazali da iza njih ne stoji nijedna politička partija i da nije posrijedi politički,već građanski skup.
.
.
.
.