Britanski premijer Boris Džonson pozvao je Njemačku i Francusku na kompromis o Bregzitu.
Džonson je naveo da će njegova zemlja ukoliko bude bilo potrebno biti spremna da 31. oktobra napusti EU bez sporazuma.
“Bićemo spremni za izlazak 31. oktobra – sa ili bez sporazuma. Naravno, naši prijatelji i partneri sa druge strane Kanala ne pokazuju dovoljno volje za promjenu svog stava, i to je u redu, uvjeren sam da će to uraditi “, poručio je Džonson.
Povodom posjete Berlinu i Parizu ove nedjelje, Džonson je rekao da očekuje kompromis oko “bekstopa”, odredbe po kojoj neće biti “tvrde” granice između Republike Irske i Sjeverne Irske.
Prethodno je portparolka britanskog premijera objavila da će Džonson na sastancima ove nedjelje sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom i njemačkom kancelarkom Angelom Merkel prenijeti svoju poruku o Bregzitu.
Portparolka je ponovila da neće biti zvaničnih pregovora sa EU sve dok se ne odustane od “bekstopa”.
Džonson je, takođe, odbacio mogućnost da sazove sjednicu parlamenta u vrijeme ljetnje pauze, navodi AP.
On je to izjavio nakon što je drugi čovjek opozicione Laburističke partije Džon Mekdonel rekao da bi britanski parlament trebalo odmah da prekine ljetnju pauzu da bi održao sjednicu o Bregzitu, a nakon što su procurjeli dokumenti vlade o mogućim rizicima izlaska Britanije iz EU bez dogovora.
Kako je “Sandej tajms” juče objavio, pozivajući se na povjerljiv dokument britanske vlade o rizicima Bregzita, u slučaju izlaska bez dogovora Velika Britanija će se suočiti s nestašicom goriva, hrane i ljekova.
Parlament je na pauzi do 3. septembra. Laburisti koji se protive izlasku Britanije bez dogovora sa EU, žele da obore vladu premijera Borisa Džonsona i formiraju koaliciju na čelu sa svojim liderom Džeremijem Korbinom, kako bi odložili Bregzit.
Mekdonel je rekao da u parlamentu postoji većina koja želi da spriječi Bregzit bez dogovora i da će Korbin uskoro razgovarati sa rivalskim liderima o načinu na koji se to najbolje može uraditi.
Izvor: B92


